T-Mobile: Podívejte se, jak se za 20 let proměnily SIM karty

Reklama

T-Mobile slaví letos 20 let na českém trhu a při této příležitosti ukázal, jak se za tuto dobu proměnila podoba SIM karet. Celkově jich prodal neuvěřitelných 23 milionů.

Začátky: na velikosti záleží

První SIM kartu vydal T-Mobile v roce 1996, kdy začal působit na českém trhu. Tehdy se ovšem ještě jmenoval Radiomobil a provozoval síť Paegas, tomu odpovídalo i logo uvedené na SIM kartě. Ta měla navíc velikost klasické kreditní karty, do žádného dnešního mobilu byste ji nenacpali.

Už o rok později ale začal expedovat mini SIM kartu, jak ji známe ještě dnes (byť ji vytlačují různé menší typy). Vzhledem k tomu, že se stále objevovaly telefony s podporou velkých karet, byla miniSIM vylamovací. Sami jste se tak mohli rozhodnout, jakou velikost potřebujete.

V roce 1998 se pak poprvé objevila chytrá karta, která podporovala něco jiného než jen ukládání telefonních čísel. Konkrétně se jednalo o GSM bankovnictví a informační služby prostřednictvím služby SIM toolkit.

210x500.indd

Dalších deset let: rebranding a nové karty

V roce 2002 se Radiomobil přejmenoval na T-Mobile a na stejné jméno přejmenoval svou síť Paegas. Kvůli tomu začal vydávat nové SIM karty. A když už jsme u nových SIM karet, v roce 2003 se staly ještě chytřejšími. Získaly větší místo na všechno – adresář, zprávy i bankovní aplikace. Mimochodem, kartu s logem Paegas dodnes používá stále více jak 200 000 zákazníků.

210x500.indd

Nejnovější karty: NFC, LTE a nano

Od roku 2010 se vydávají karty ještě chytřejší a ještě menší. Apple začal prosazovat nejprve microSIM, později nanoSIM. Operátoři reagovali nejprve pořízením speciálních kleští, kterými šlo z klasické karty menší model „vystřihnout“, poté nabídkou vylamovacích karet 3 v 1.

Od roku 2012 vydává T-Mobile karty podporující nejrychlejší sítě LTE, kterých je aktuálně v síti více než 85 %. V roce 2013 se pak začalo experimentovat s bezkontaktními platbami a zákazníci T-Mobilu si mohli zakoupit speciální NFC SIM.

Aktuální hudbou budoucnosti jsou pak elektronické SIM karty. Nebudeme strkat do mobilu titěrný kousek plastu s čipem, telefon v sobě bude mít SIM kartu takříkajíc virtuální.

210x500.indd

Reklama