T-Mobile posiluje síť kolem dálnic, bojuje proti výpadkům hovorů

Reklama

T-Mobile podle vlastních slov vylepšuje přibližně stovku vysílačů v okolí dálničních a silničních tahů. Jeho zákazníci by tak měli mít silnější signál v autech, což ve výsledku povede k vyšší stabilitě hlasových hovorů i datových spojení. Automobily totiž signál značně utlumují.

Pokud zavřete dveře auta, stane se z něj tzv. Faradayova klec. Kovová karoserie doplněná pokovenými termoskly nebo taktéž vodivými termoizolačními fóliemi vytvoří jednolitý blok, po jehož povrchu kloužou elektromagnetické vlny. Dovnitř tak pronikne jen značně oslabený mobilní signál.

Operátor uvádí, že běžné vozy, jako je např. Škoda Octavia, dokáží potlačit mobilní vysílání o 30 %, luxusnější automobily (se silnější karosérií a dokonalejší tepelnou izolací skel) pak dokonce až o 60 %. S tím si hůře poradí moderní telefony navrhované spíše do hustě pokrytých městských oblastí. Mají totiž integrovanou anténu a pracují s nižším výkonem, což sice v centru města stačí, po vyjetí z obydlených oblastí a zavření do automobilu už ale může docházet k občasným výpadkům.

T-Mobile proto výrazně vylepšuje pokrytí podél důležitých komunikací, zejména všech dálnic a většiny rychlostních komunikací. Na stabilnější hovory se tak mohou uživatelé těšit například podél dálnic D1, D2, D5 a D11; celkově se jedná o více než 100 vysílačů.

Posílení probíhá především formou úpravy anténních parametrů vysílačů, zvýšením jejich výkonu, v některých případech i přidáním nových antén. Technici T-Mobile také optimalizují parametry týkající se předávání hovorů mezi buňkami.

Provedené změny se projevují hlavně zvýšením stability hlasových hovorů i datových přenosů; při cestě po dálnici či rychlostní komunikaci by tak měly být minimalizovány výpadky.

Reklama