T-Mobile přidává k Sigfoxu také NB-IoT

Reklama

T-Mobile se rozhodl dát svým zákazníkům na výběr, která IoT technologie se jim víc hodí. Kromě Sigfoxu, který již buduje několik let, přichází nyní se startem NB-IoT.

Úzkopásmové IoT je zatím v testovacím provozu k dispozici v Praze, okolí Prahy, Berouně, Mladé Boleslavi a Brně. Vývojáři si mohou vyzkoušet, jak NB-IoT síť funguje, a pak se sami rozhodnout, jestli je pro ně vhodnější Sigfox nebo právě NB-IoT. T-Mobile v blíže neurčené budoucnosti plánuje pokrýt signálem celou Českou republiku. NB-IoT také funguje v zahraničí.

Jaký je vůbec rozdíl mezi Sigfoxem a NB-IoT? Sigfox se buduje jako zbrusu nová síť, která z té původní využívá tak nanejvýš stožáry. Umožňuje přenos velmi krátkých zpráv jedním směrem. Hodí se tak třeba pro dálkové odečty vodoměrů nebo plynoměrů, občasnou informaci o poloze aut či vagonů a podobně.

Oproti tomu NB-IoT je pouze úzkopásmovou verzí klasických sítí LTE. Díky tomu může využít již vybudovanou mobilní síť, zjednodušeně řečeno stačí, když operátor na svých vysílačích updatuje firmware. Prostřednictvím NB-IoT se dají přenášet i větší objemy dat, a to – pozor – oběma směry. NB-IoT tak nemusí sloužit jen pro odečítání měřičů, ale i pro dálkové ovládání ventilů nebo nastavování domácích termostatů.

 

Reklama