T-Mobile se spojuje s konkurencí, vybuduje LTE. Zatím v USA

Reklama

T-Mobile USA po neúspěšném pokusu o prodej zkusí novou taktiku. Spojí se s jedním ze svých malých konkurentů na americkém trhu, převezme jeho zákazníky a společnými silami vybudují LTE síť. Obě firmy se již dohodly na podmínkách, spojení by nemělo nic bránit.

Deutsche Telekom (vlastník českého T-Mobilu) se před časem rozhodl prodat svou americkou pobočku a nemalý balík peněz, který by za ni inkasoval, investovat raději v Evropě. Již domluvený obchod zhatily americké regulační úřady, spojením dvou velkých operátorů by mohl vzniknout náběh na monopol.

Nyní tedy německý operátor zkouší jiný postup. Namísto spojení s velkým operátorem si vybral mnohem menšího konkurenta, MetroPCS. Pravděpodobně právem doufá, že jelikož ani po spojení nebude vzniklé uskupení nijak velké, nebude mít proti transakci antimonopolní úřad žádných námitek.

V nové společnosti bude držet Deutsche Telekom 76 %, zbylých 24 % si ponechá MetroPCS, které navíc dostane od T-Mobilu doplatek ve výši 1,5 miliardy dolarů (asi 27 miliard korun). T-Mobile plánuje převést zákazníky MetroPCS do své GSM sítě a uvolněné CDMA frekvence použít k vybudování LTE sítě. Deutsche Telekom tak ušetří nějaké peníze na investicích, mírně (ovšem nikoli úplně) se stáhne z amerického trhu.

Celou akci by šlo v českých poměrech přirovnat nejspíš k tomu, kdyby se T-Mobile spojil s U:fonem, jeho zákazníky převzal do své sítě a na postavených vysílačích vyměnil technologii CDMA na LTE.

Reklama