T-Mobile sjednocuje rádiové sítě, zlepší tak LTE

Reklama

T-Mobile přichází s technologií Single RAN, která v praxi znamená, že se sjednotí rádiové prvky všech aktuálně provozovaných sítí. To povede ke zlevnění výstavby a zlepšení pokrytí.

Single RAN je zkratka z anglických slov single radio access network – jednotná rádiová přístupová síť. Až dosud bylo na každém vysílači několik prvků pro jednotlivé sítě – jeden pro 2G, jeden pro GPRS/EDGE (ty už se přeci jen často spojovali), další pro 3G a konečně ještě jeden pro LTE.

Všechny tyto prvky se nově spojí do jednoho, který operátor poprvé nasadil na vysílači v Teplicích. Postupně bude Single RAN nasazovat na všech nově budovaných LTE vysílačích a v průběhu nejbližších tří let jím nahradí i stávající vysílače 3G.

Single RAN zjednoduší architekturu rádiové sítě a usnadní zavádění LTE i v oblastech pokrytých 3G, a to na frekvenci 2100 MHz. Již do konce roku 2015 tak dojde k LTE pokrytí některých území, pro něž měl být signál nejrychlejšího mobilního internetu dostupný až v období 2016–2017.

V letošním roce bude konceptem vybaveno zhruba 350 vysílačů, přičemž polovina z nich zajistí nové pokrytí. Již letos tak dojde k rozšíření LTE pokrytí o 5 % populace ČR, pro něž měl být nejrychlejší mobilní internet dostupný až v letech 2016–2017. Jde například o města Chomutov, Kadaň, Klášterec nad Ohří, Jirkov, Most, Litvínov, Teplice, Neratovice, Jablonec nad Nisou, Semily, Trutnov, Náchod, Broumov, Dvůr Králové nad Labem, Vrchlabí nebo třeba zimní střediska Harrachov a Špindlerův Mlýn.

Pokrývání sítí LTE v pásmu 800 MHz bude dále pokračovat podle plánu, operátor pokryje do konce roku mimo jiné všechna krajská města, dálnice a rychlostní komunikace (D1, D2, D3, D5, D8, D11, R10 a R4) a velká zimní střediska.

Reklama