T-Mobile spouští IPTV: tři tarify a jedna sleva za druhou

Reklama

T-Mobile včera v Praze představil svou nabídku IPTV. Pod obchodním názvem T-Mobile TV bude v prodeji od 4. dubna. Vybrat si můžete hned ze třech tarifů a šesti tematických balíčků.

Nejedná se ani zdaleka o první televizi, se kterou T-Mobile koketuje. Již v říjnu 2006 zkoušel technologii DVB-H pro mobilní příjem digitální televize. Podobně jako s tehdejšími pokusy o UMTS vsadil T-Mobile na neprogresivní technologii a tehdejší mobilní televize vyšuměla do prázdna. Druhý pokus provedl v roce 2010, kdy začal přeprodávat satelitní DVB-S od společnosti Skylink. Koncem roku 2014 se ale cesty obou společností rozešly. Zajímavější to začíná být koncem roku 2014, kdy operátor spustil nejprve pilotní provoz Mobilní Televize (od února 2015 dostupná komerčně).

Nyní tedy přichází s IPTV, tedy televizí vysílanou přes internet. To není v Česku žádná novinka, se stejnou technologií již řadu let vysílá svou televizi O2 pod názvem O2 TV. T-Mobile zvolil jasný obchodní název T-Mobile TV.

Tři tarify, šest balíčků

T-Mobile TV si můžete pořídit v jednom ze tří tarifů. T-Mobile TV Základ přináší za 399 Kč/měsíc 70 TV kanálů, T-Mobile TV Standard stojí 499 Kč/měsíc a nabízí 100 stanic, s tarifem T-Mobile TV Premium za 899 Kč/měsíc pak zákazníci získají možnost sledovat až 130 kanálů, z toho více než 30 v HD kvalitě.

Nejnáročnějším uživatelům nabídne T-Mobile šest tematických balíčků: Rodina (129 Kč/měsíc), Sport (149 Kč/měsíc), Zahraniční (99 Kč/měsíc), HBO Základ (249 Kč/měsíc), HBO Komplet (299 Kč/měsíc) a Pro dospělé (249 Kč/měsíc). V nabídce nebude chybět ani přístup do Videotéky (99 Kč/měsíc).

V čem je IPTV lepší?

Na tiskové konferenci, kde operátor svou IPTV představil, zaznělo postesknutí na přílišnou konzervativnost českých televizních diváků. Ve srovnání s vyspělými zeměmi příliš často spoléháme na bezplatné televizní vysílání a v průměru málo si připlácíme za prémiové služby. V čem je tedy IPTV lepší, aby se vám za ni vyplatilo platit několik stokorun měsíčně navíc?

Předně má podstatně více programů, takže můžete strávit více času přepínáním o reklamních pauzách. Zejména fanoušci nějakého tématu si mohou připlatit za určitý typ programů, které je zajímají. Dále je tu možnost pouštět si filmy uložené ve videotéce, která funguje jako jakási online videopůjčovna.

Dále máte možnost přehrávání již odvysílaných pořadů až 48 hodin zpětně, nahrát si až 120 hodin vysílání s možností uložení na 30 dní či sledovat televizi až na čtyřech zařízeních (jedna TV obrazovka a tři chytrá zařízení, tj. tablety nebo mobily). Mobilní televize je tedy automaticky zdarma v rámci všech tarifů T-Mobile TV.

Doplněno: na funkci zpětného přehrávání okamžitě zareagovalo O2 se svou O2TV. Ta sice taky nabízela možnost zpětného zhlédnutí, ale jen 30 hodin po odvysílání konkrétního pořadu. Aktuálně je tato doba navýšena na 50 hodin, takže je zase o kousek lepší než T-Mobile.

Sleva, kam se podíváš

T-Mobile TV funguje na libovolném internetovém připojení, které je dostatečně rychlé (alespoň 5 Mb/s). K jejímu provozování potřebujete kromě internetu a televize také set top box, který vám operátor prodá za 2 999 Kč (nebo se smlouvou na splátky 1 Kč + 23x 100 Kč). Instalaci provádíte sami, měl by ji zvládnout každý.

Pokud už jste vlastníkem internetového připojení od T-Mobilu, nebo si ho spolu s televizí objednáte, dostanete z výše uvedených cen měsíčních tarifů slevu ve výši 100 Kč (tedy zaplatíte 299 Kč, 399 Kč, nebo 799 Kč).

Všichni, kteří si objednají T-Mobile TV do konce června, získají stokorunovou slevu po celou dobu trvání smlouvy a k tomu dárek v podobě půlroční bezplatné aktivace balíčku HBO Základ včetně přístupu na HBO GO.

Komentář Mobinfo.cz

T-Mobile se poslední dobou snaží vymanit ze škatulky „mobilní operátor“, do které je kvůli své historii pořád tak trochu řazen. Jak ukazuje první odstavec tohoto článku, nabízet televizi se snaží dlouhodobě, zatím jen se střídavými úspěchy. Kromě toho v minulosti prodával či stále ještě prodává kreditní karty, pevné linky, internetové připojení, pojištění, ale také IT služby, služby datových center a tak dále, a tak podobně.

Snaží se zkrátka stát, a musíme uznat, že se mu to daří, plnohodnotným telekomunikačním operátorem, který pokrývá všechno od mobilů po profesionální internetové připojení pro velké firemní zákazníky. A do tohoto portfolia naprosto krásně zapadá i IPTV.

Spuštění této služby tak dává jasný smysl z hlediska operátora. Má ale smysl i z hlediska zákazníka? Tady už je odpověď složitější. Jak již bylo řečeno, Češi si mnohdy vystačí s tím, co jim v rámci digitálních multiplexů poskytne bezplatná televize. Pokud chce někdo extra kanály, má už nejspíš dávno doma satelit nebo kabelovku, případně si pořídil konkurenční O2TV.

T-Mobile se tak bude muset hodně hodně snažit, aby ulovil dostatek zákazníků na něco, co jim kabel, satelit ani O2TV neposkytne.

Reklama