T-Mobile spouští LTE v Praze, Vodafone v Karlových Varech

Reklama

T-Mobile i Vodafone spouští své LTE sítě bez ohledu na to, že ještě neproběhla aukce frekvencí. Zatímco T-Mobile se omezil na Prahu a Mladou Boleslav, Vodafone rozjel svou LTE síť v Karlových Varech zrovna v době, kdy se tam konal filmový festival.

T-Mobile ve svých budovách

T-Mobile již dříve testoval LTE v Mladé Boleslavi, kde jste ale k využívání této sítě potřebovali speciální SIM kartu. Nic takového už nově není potřeba, LTE vám v patřičně vybaveném mobilu či USB modemu poběží i se standardní SIM kartou T-Mobile. Navíc se trochu rozšířilo pokrytí. V současné době je sítí LTE pokryta Mladá Boleslav, část Prahy 4 a budovy společnosti v Lounech a Hradci Králové, pokrytí hlavního města bude T-Mobile do konce roku průběžně rozšiřovat

Počínaje 1. červencem navíc startuje pilotní provoz (respektive jeho další kolo, protože LTE pilotních provozů už jsme pár viděli). Po dobu minimálně dvou měsíců (přesný termín bude oznámen později) se datové přenosy LTE nepočítají do běžného limitu FUP. Můžete si tak vyzkoušet rychlá data bez jakéhokoliv rizika. Větší problém je s telefony, které sice LTE formálně podporují, ve skutečnosti to ale mají často vypnuto ve firmwaru. Pro používání LTE tak musíte firmware přeinstalovat, T-Mobile ve spolupráci s výrobci bude nové verze firmwaru vydávat postupně v následujících týdnech.

Vodafone na festivalu

Vodafone již tradičně spouští v Karlových Varech tu nejrychlejší dostupnou technologii, letos tedy byla na řadě síť LTE. Ke jejímu používání potřebujete speciální SIM kartu (výměnu zajistí ve všech prodejnách Vodafone), funguje navíc jen s tarifem Red Premium, nebo datovým tarifem Mobilní připojení 10 GB. Tarif Mobilní připojení lze pořídit k hlasovému tarifu jako datovou SIM kartu s 50% slevou.

Ze současné nabídky Vodafonu podporují LTE tři telefony – HTC One, HTC One SV a Sony Xperia Z. Patřičně vybavený USB modem si můžete pořídit v prodejnách v Karlových Varech. Na rozdíl od T-Mobilu nebudete mít u Vodafonu žádné testovací období, od začátku budete platit standardní sazby.

Komentář Mobinfo.cz

Nyní už tedy mají LTE síť všichni tři operátoři. Jako první začalo O2 v Jesenici u Prahy a v části Prahy. Následoval T-Mobile se svým LTE City v Mladé Boleslavi no a od července se připojil i Vodafone v Karlových Varech. Výše prezentované informace tedy nejsou žádným velkým překvapením, T-Mobile jen přidal několik vysílačů ve svých budovách a upravil nastavení sítě v Mladé Boleslavi. Vodafone instaloval prvních 20 LTE vysílačů v Karlových Varech, jak už předem slíbil.

Oba operátoři navíc umožňují uživatelům sít LTE i telefonovat, i když k tomu využívají trochu nečistý trik. V okamžiku, kdy si potřebujete zavolat (ať už se jedná o příchozí nebo odchozí hovor), váš telefon se odpojí od sítě LTE a připojí se do některé z nižších sítí (3G, 2,5G). Po ukončení hovoru se zase přepne zpátky.

Oba operátoři slibují maximální rychlost stahování 100 Mb/s, i když sami přiznávají, že reálné rychlosti se pohybují zhruba na třetině této hodnoty, záleží na vaší vzdálenosti od vysílače a aktuální vytíženosti sítě. Další rozvoj LTE je pak podmíněn tím, jak dopadne aukce volných frekvencí. Až do konce roku tedy všichni operátoři budou své sítě spíše testovat, tu a tam přidají pár vysílačů, jinde možná nějaký vysílač odinstalují. Masivní nárůst minimálně do začátku příštího roku očekávat nemůžeme.

 

Reklama