T-Mobile spustil komerční VoLTE

Reklama

T-Mobile konečně spustil VoLTE v komerčním provozu, i když zatím jen pro jeden telefon. Další ale budou brzy následovat a operátor je tak mezi prvními na světě.

Nejprve stručně připomeňme, co je to vlastně to tajemné VoLTE. Síť LTE je výhradně datová, nebyla navržena pro přenos hlasových hovorů. Pokud v současné době chcete telefonovat, přepne se váš mobil do sítě 3G nebo 2G, provede hovor, a poté se přepne zpět. Tomuto způsobu vedení hovorů se říká CSFallBack (Circuit-switch fall back).

To je samozřejmě nepříjemné, operátor musí i do budoucna udržovat v provozu několik sítí v plné kapacitě, i když síť 3G a 2G by s postupným rozšiřováním LTE telefonů mezi zákazníky mohl pozvolna utlumovat.

Proto se hledají nové cesty a jednou z nich je již zmíněná technologie VoLTE. Její podstata spočívá v digitalizaci hlasového hovoru a jeho přenosu ve formě datových paketů přímo přes síť LTE, bez nutnosti přepínat telefon tam a zase zpět. Podobně funguje třeba Skype na počítači, také digitalizuje hlasový hovor a přenáší přes internetovou linku.

No a nyní mohou VoLTE používat zákazníci T-Mobilu, kteří vlastní Samsung Galaxy S5. V nejbližších dnech jim na telefonu začne naskakovat výzva k instalaci nového firmwaru, což je pro spuštění služby nezbytné. T-Mobile nejprve aktivuje službu zákazníkům, kteří nepoužívají firemní privátní sítě nebo předplacené karty. V budoucnu ale bude dostupné všem a ve spolupráci s výrobci se pracuje na zprovoznění i s dalšími telefony.

Reklama