T-Mobile spustil LTE v Plzni a zrychlil Prahu a Mladou Boleslav

Reklama

Testovací provoz LTE v Plzni byl ukončen, T-Mobile nyní nejrychlejší internet nabízí v komerčním provozu. Výrazně zrychluje datové přenosy v Praze, kde kromě budování LTE také posiluje HSPA+ 42. Do konce roku chce pokrýt 93 % populace.

Komerční provoz LTE byl proveden v okrese Plzeň-jih. Obyvatelé Čížkova, Nových Mitrovic, Chlumu, Klikařova, Velkého Boru a mnoha dalších obcí tak nyní mají k dispozici nejlepší mobilní internet s rychlostmi až 75 Mb/s pro stahování a až 25 Mb/s pro nahrávání.

Ve vybraných částech Prahy zvýšil výrazně rychlost svých LTE vysílačů, a to tím, že jim rozšířil pásmo z 10 na 15 MHz, takže mohou nabídnout rychlost 112,5 Mb/s pro stahování a 37,5 Mb/s pro nahrávání. V několika lokalitách hlavního města (v okolí Horních Počernic, Černého Mostu a na Roztylech) bylo pásmo navýšeno na 20 MHz, maximální rychlosti LTE tak dosahují 150/50 Mbit/s. Počet těchto míst plánuje operátor rozšiřovat. Dosavadní maximální rychlosti pražské LTE sítě T-Mobile byly poloviční, tedy 75/25 Mbit/s.

V Mladé Boleslavi navíc zkusmo spustil technologii LTE Advanced (LTE-A), která umožňuje spojit dvě frekvenční pásma a tak dosáhnout podstatně vyšších rychlostí. Technologie LTE-A umožňuje teoretickou přenosovou rychlost 300/50 Mb/s při spojení dvou pásem o šířce 20 MHz a s LTE zařízením kategorie 6. V případě sítě operátora v Mladé Boleslavi proběhlo spojení pásem 800 MHz (o šířce 10 MHz) a 1 800 MHz (o šířce 20 MHz), teoretická maximální rychlost tedy odpovídá 225/50 Mb/s.

T-Mobile dále pokračuje v pokrývání hlavního města, které dokončí do října 2014. V červenci získají signál nejrychlejšího mobilního internetu Vysočany, Černý most, Horní Počernice, Letňany, Střížkov, Prosek a Ďáblice, v srpnu přijdou na řadu Kobylisy, Bohnice, Čimice a Holešovice. Během září a října pak bude pokryta celá západní část Prahy, tedy Suchdol, Dejvice, Střešovice, Hradčany, Břevnov, Motol, Radlice, Stodůlky, Zličín, Barrandov, Chuchle, Radotín a Zbraslav.

Rychlý mobilní internet (LTE a 3G) operátora bude do konce roku 2014 pokrývat 93 % populace ČR a 80 % jejího území.

Reklama