T-Mobile spustil mapu českého podnikání

Reklama

V rámci své soutěže T-Mobile Rozjezdy nabízí T-Mobile nejen sérii seminářů pro začínající podnikatele, ale také unikátní mapu českého podnikání. Můžete si tak najít, kde je ve vašem oboru volné místo na trhu.

Mapu pro T-Mobile vytvořil tým datových žurnalistů Samizdat. Kombinovali přitom informace z Registru živnostenského podnikání, Obchodního rejstříku a Registru ekonomických subjektů. Po stažení a vyčištění obrovského množství dat připravili mapu obsahující informace o všech firmách do 50 zaměstnanců, které jsou tříděny podle oboru činnosti a místa sídla.

Mapa je volně dostupná veřejnosti na adrese samizdat.cz/rozjezdy. Zjistíte na ní například, že v Česku je 1,1 milionu malých firem. Celkově je tedy firem 2,8 milionů, ale zhruba polovina je neaktivních a zbytek jsou větší firmy nad padesát zaměstnanců.

Z malých firem pak nejvíc spadá do kategorie občerstvení (50 711), na druhém místě se umístily kadeřnice a kosmetičky (32 421) a samoobsluhy (27 421). V přepočtu na obyvatele jsou nejpodnikavější Pražané (175 firem na 1 000 obyvatel). Na druhém místě jsou Jihomoravané (108 firem na 1 000 obyvatel), mezi kterými ještě vyčnívá Brno (133 firem na 1 000 obyvatel).

Reklama