T-Mobile spustil na ČVUT stand-alone kampusovou 5G síť

Reklama

V areálu CIIRC ČVUT v Praze funguje nejspíš první česká stand alone kampusová 5G síť. Spustil ji T-Mobile na technologii Ericsson a bude sloužit především pro výzkum a vývoj.

Sítě páté generace se dělí na stand alone, které jsou postaveny jako nové se vším všudy, a non stand alone, které využívají některé části starších sítí 4G. Protože postavit kompletně novou síť je mnohem dražší i časově náročnější, je většina veřejných sítí budována jako non stand alone, tedy vlastně jakési rozšíření stávajících sítí 4G.

Kampusová síť slouží potřebám jednoho subjektu, například vysoké školy (nejspíš odtud název kampusová), výrobní továrny, velkého logistického centra, přístavu a podobně. Oproti standardní síti má některé řídící prvky oddělené a umístěné přímo v pokrývaném areálu. To s sebou nese přinejmenším tři výhody: datové přenosy jsou o něco rychlejší (zejména vykazují nižší latenci), data kolují jen v daném areálu (neopustí hranice továrny) a síť lze dodatečně zabezpečit, pokud je to potřeba.

T-Mobile provozuje v současné době tři kampusové sítě ve spolupráci s českými univerzitami. Jako první vznikla síť na VŠB-TU v Ostravě, jako druhá síť na ČZU v Praze. Obě jsou to sítě non stand alone. Třetí síť, která už je stand alone, vznikla nyní v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze.

Kampusová síť na CIIRC ČVUT využívá nejrychlejší a nejmodernější digitální technologie podporující LTE, 5G a IoT a pokrývá prostory laboratoří včetně Testbedu pro Průmysl 4.0 (experimentální laboratoř budoucnosti) o celkové ploše 1000 m2. Technologie pro první 5G Stand Alone (SA) síť T-Mobilu dodala společnost Ericsson, která se stala vítězem výběrového řízení. Privátní 5G síť umožní testovat a rozvíjet koncept chytrých továren, kterým se s pomocí vysokého datového toku otevírají nové příležitosti.

Reklama