T-Mobile spustil na VŠB-TU v Ostravě tzv. kampusovou síť, kterou označuje jako „5G ready“. Hodlá ji využít k vývoji a testování nových technologií pro IoT a Průmysl 4.0.
Označení 5G ready znamená, že síť aktuálně věží na frekvencích určené pro sítě nižších generací, typicky 4G. Veškerá technika je ale připravena na to, aby byla okamžitě přepnuta na frekvence 5G, jakmile je příslušné autority přidělí. Zjednodušeně řečeno, jakmile ČTÚ přidělí frekvence, T-Mobile updatuje firmware všech vysílačů, změní nastavení, a má síť plnohodnotně 5G.
Co ale znamená kampusová síť? Jedná se de facto o oddělenou mobilní síť postavenou na zakázku pro jednoho zákazníka. Síť sice staví a provozuje mobilní operátor, je ale do větší či menší míry oddělená od jeho veřejné sítě. Podle dohody se zákazníkem mohou být nejrůznější řídící prvky přesunuty z centrál operátora až na místo kampusové sítě. Typickým zákazníkem jsou továrny, sklady nebo přístavy. Potřebují dostatečně kvalitní a zabezpečené pokrytí omezeného prostoru, současně si nepřejí, aby jejich data putovala někam daleko mimo areál (proto ty přesunuté řídící prvky) a vyžadují rychlou odezvu (např. kvůli provozu samořiditelných vozidel).
5G – případ Ostrava
Přesně taková 5G ready kampusová síť vznikla v režii T-Mobilu v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Dodavatelem technologií byla společnost Ericsson. Kampusová síť pokrývá část areálu VŠB-TUO včetně několika budov, vnitřních prostor chytré továrny a objektu 3D tisku plastů a kovů. Zde bude sloužit pro komunikaci robotů, autonomních vozítek a dalších strojů podílejících se na plně automatizované výrobě.
Síť pokrývá jak venkovní, tak vnitřní prostory, ve kterých se budou pohybovat autonomní vozítka a bude potřebná komunikace s roboty a dalšími zařízeními. V úzké spolupráci T-Mobile a VŠB – TUO bude následovat experimentální vývoj jednotlivých případů užití 5G technologie a Internetu věcí v Průmyslu 4.0. V porubském areálu tak dnes vzniká jedinečný testbed, kde můžou být realizovány díky novým technologiím různé experimenty vedoucí ke zvýšení efektivity průmyslové výroby. Výsledky budou určeny především pro český průmysl.