T-Mobile testuje novou technologii SIC, která zvýší kapacitu sítě

Reklama

T-Mobile otestoval ve spolupráci s dalšími firmami technologii SIC, která díky obousměrné komunikaci může zvýšit kapacitu stávajících i budoucích sítí.

Přemýšleli jste někdy, jak je možné, že váš mobil „po jednom bezdrátovém drátu“ dokáže současně komunikovat oběma směry, zatímco vysílačky známé z filmů se neobejdou bez profláknuté hlášky „přepínám“, případně „roger that, over“? Inu, neodkáže.

Buď komunikuje „po dvou drátech“, tedy na dvou různých frekvencích, nebo sice „na jednom drátu“, ale na střídačku. Díky vysoké rychlosti dokáže přepínat z jednoho směru na druhý tak rychle, že to lidské ucho nijak nezaznamená.

Problém s sebou nesou obě možnosti. Využití dvou frekvenčních pásem znamená, že náhle máte z přiděleného rozsahu jen polovinu. Využití časového střídání zase snižuje maximální přenosovou kapacitu, což je problém, pokud chcete zlepšit kvalitu hlasu nebo nabídnout vyšší rychlost dat.

T-Mobile ve spolupráci se společnostmi Deutsche Telekom a Kumu Networks uskutečnil na přelomu srpna a září 2015 v Praze celosvětově první test technologie SIC v reálném operátorském prostředí. Tato technologie má umožnit plně obousměrnou komunikaci na jedné frekvenci ve stejném čase s potenciálem využití pro budoucí síť 5G nebo třeba pro snazší připojení malých buněk do stávajících sítí.

Reklama