T-Mobile testuje rychlá pojítka pro budoucí sítě 5G

Reklama

Také T-Mobile se připravuje na příchod sítí 5G. Na rozdíl od O2 ale nespouští agregaci čtyř frekvenčních pásem, ale zkouší zprovoznit pojítka pro připojení vysílačů.

Budování sítí páté generace bude vyžadovat celou řadu věcí. Jednak je to samozřejmě výměna či upgrade koncových vysílačů, které budou schopny pokrýt své okolí dosud nespecifikovaným signálem 5G. Ponechme nyní stranou, jestli ten 5G signál bude vypadat jako současné O2 pokusy s propojením čtyř frekvenčních pásem, nebo nakonec nějak úplně jinak. Pro nás zatím stačí vědět, že sítě 5G nabídnou extrémně rychlé datové přenosy.

A právě to s sebou nese jisté nároky na infrastrukturu. Samotný vysílač sice může vyzařovat seberychlejší signál do svého okolí, zákazníci se ale chtějí připojit dál – do internetu. K vysílači proto musí vést nějaký další spoj, buď pořádně tlustý optický kabel, nebo pořádně výkonné bezdrátové pojítko.

Právě poslední zmiňovanou technologii aktuálně ve spolupráci s firmou Ericsson testuje český T-Mobile. Mikrovlné pojítko Ericsson MINI-LINK 6352 využívá frekvence v pásmu 70/80 GHz dokáže přenášet data až rychlostí 10 Gb/s na vzdálenost 4,85 km. V rámci síťové infrastruktury operátora se jedná o prvek na druhé vrstvě modelu ISO/OSI, tedy spojové (na stejné úrovni pracuje např. ethernetový přepínač nebo síťová karta  v domácí síti).

Nejedná se tedy rozhodně o spuštění sítí páté generace, jak se snaží tvrdit některá média. Otestování potřebných datových linek je činností naprosto nezbytnou a nelze ji podceňovat, do rychlého 5G signálu je ale ještě dlouhá cesta.

Reklama