T-Mobile ukončí provoz Internetu 4G, zákazníky převede na 3G

Reklama

T-Mobile na konci května ukončí provoz své datové sítě Internet 4G. Stávající zákazníky převede na rychlejší síť 3G, nové už nabírat nebude. Stávající tarify zůstanou v platnosti i nadále.

K 31. květnu letošního roku bude ukončen provoz datové sítě UMTS TDD, kterou provozuje T-Mobile pod názvem Internet 4G. Tato služba už nebude prodávána novým zákazníkům, a ti stávající budou převedeni na klasický mobilní internet v síti třetí generace.

UMTS TDD, neboli datová síť Internet 4G, je v současnosti dostupná pro cca 63 % populace a umožňuje stahování rychlostí nanejvýš 2 Mb/s. Oproti tomu UMTS FDD, neboli klasická 3G síť, je aktuálně dostupná pro 83 % populace a na dalším zvyšování pokrytí se usilovně pracuje. Rychlosti dosahují díky zrychlovacímu doplňku HSPA+ až 21 Mb/s a i v tomto případě lze očekávat zlepšení. K připojení navíc stačí jakýkoliv telefon nebo modem podporující 3G, zatímco pro Internet 4G bylo zapotřebí koupit speciální zařízení.

Operátor nabídne všem stávajícím zákazníkům Internetu 4G modem Huawei E352s-5 za symbolickou jednu korunu, přičemž nedotovaný stojí 1 999 Kč (dotovaný se ale dostane na tu korunu také). K tomu si mohou ponechat své stávající tarify, nebo přejít na standardní internetové tarify spojené s internetem pro sítě třetí generace. Všichni, kterých se to týká, budou v dohledné době kontaktováni.

Uvolněné frekvenční pásmo vrátí operátor Českému telekomunikačnímu úřadu, protože pro něj aktuálně nemá žádné jiné využití.

Z hlediska zákazníka je rozumné, že operátor nebude tříštit své síly a finanční zdroje na budování dvou sítí nabízejících obdobnou službu. Doufáme, že ušetřenou energii, čas i peníze vrhne na další rozvoj sítě třetí generace. Lidé, kterých se rušení Internetu 4G týká, mohou na rychlosti jen získat. Jediný zádrhel by snad mohl nastat v případě, že v některých místech funguje signál Internetu 4G, ale dosud tam nedosvítí žádný vysílač 3G. Takových snad ale bude minimum.

Reklama