T-Mobile uvažuje o LTE s rychlostí až 150 Mb/s

Reklama

Na včerejší tiskové konferenci představil T-Mobile své plány ohledně LTE. Na rozdíl od Telefóniky se nemůže pochlubit ani náznakem komerčního provozu, vše je ve fázi testování, plánování a rozhodování. Na konci roku by se snad mohli dočkat obyvatelé Mladé Boleslavi.

Zatímco O2 spustilo své LTE pro všechny zákazníky alespoň v Jesenici a OC Chodov, takže se můžeme smát malému pokrytí nebo praktické nevyužitelnosti, ale komerční dostupnost upřít nemůžeme, T-Mobile zatím vše teprve testuje. Aktuálně má sice šestkrát více vysílačů než O2, pokrývají ale jen pražskou čtvrť Kamýk a běžný zákazník si LTE nemůže ani osahat.

Nedotaženost je zřejmá i při volbě dodavatele. Zatímco O2 má jasno, jejich LTE síť bude stavět Huawei, T-Mobile zatím otestoval Huawei, Nokia Siemens Network, Ericsson a Samsung (právě jeho řešení včera prezentoval novinářům), finální smlouva ale dosud podepsána nebyla ani s jedním.

Samsung nabízí Smart LTE

Poslední jmenovaný dodavatel má ale nespornou výhodu v podobě tzv. Smart LTE. Tato síť dokáže za pomocí plánovacích algoritmů omezit vzájemné rušení blízkých mobilních zařízení a tak zachovat vysokou rychlost i v místech, kde si signály dvou či více buněk stýkají a překrývají.

Teoreticky vám tak bude jedno, zda se se svým LTE modemem (potažmo v budoucnu telefonem) nacházíte těsně u vysílače nebo někde dál. Stejně tak případné přejezdy mezi buňkami takřka ani nepocítíte (což bylo demonstrováno přehráváním streamovaného videa).

Opět se nemůžu vyhnout srovnání s O2, které Smart LTE nemá (a pro geograficky oddělené buňky ho zatím nepotřebuje). T-Mobile se navíc může pochlubit podstatně vyššími rychlostmi. Používá totiž (zatím, viz dále) dvojnásobnou šířku pásma, takže dosahuje až 150 Mb/s pro download a 50 Mb/s pro upload. O2 se svým jedním pásmem dosahuje polovinu (75 Mb/s), kterou ještě limituje stropem 50 Mb/s.

Samozřejmě se ale jedná o rychlosti teoretické, maximálně dosažitelné. Při laboratorních ukázkách v sídle T-Mobilu se jediný připojený tablet dostal lehce nad uváděných 150 Mb/s, jakmile jsme se ale přesunuli do „testovacího polygonu“ v Praze-Kamýku, reálné rychlosti značně poklesly.

 

Kromě vytíženosti buňky se na rychlosti negativně projevuje ještě páteřní síť, kterou jsou buňky propojeny mezi sebou a hlavně připojeny k internetu. Tady bude mimochodem nejslabší místo všech LTE sítí budoucnosti. Je sice pěkné, že mezi modemem/tabletem a vysílačem komunikujete rychlostí 150 Mb/s, ale pokud je buňka připojena k síti pomalým bezdrátovým pojítkem (dimenzovaným na GSM hovory a EDGE data), pravděpodobně takto vysokých rychlostí stahování z internetu nedosáhnete.

V Mladé Boleslavi LTE zdarma

Výše popisovaný testovací polygon v Kamýku běží na frekvenci 2 600 MHz, kterou má T-Mobile zapůjčenou k testovacím účelům, a která bude na podzim předmětem aukce. Právě s touto frekvencí se počítá jako se základem budoucích sítí LTE, alespoň ve velkých městech.

Pro srovnání: O2 zatím svou LTE síť v Jesenici u Prahy provozuje na frekvenci 1 800 MHz (dosud využívané pro GSM), na základě povolení ČTÚ o síťové neutralitě těchto frekvencí.

Stejnou frekvenci, tedy 1 800 MHz, pak chce ještě před koncem roku využít i T-Mobile, pro změnu v Mladé Boleslavi. Tam vybuduje tzv. LTE City, tedy město, kde nejen že funguje celoplošné LTE, ale i veškerý lokální LTE provoz je zdarma. Oproti současnému testování bude využito poloviční pásmo (2 × 10 MHz namísto 2 × 20 MHz), takže i rychlost bude poloviční (maximálně 75 Mb/s).

Další rozvoj LTE lze od T-Mobilu očekávat až v příštím roce, teprve po aukci volných frekvencí. Do té doby bude probíhat testování v laboratorních, veřejnosti nepřístupných podmínkách, a provoz LTE City v Mladé Boleslavi.

V současné době tedy nevíme, jak bude vypadat finální komerční nabídka. LTE v Mladé Boleslavi bude zdarma (byť blíže nespecifikovaný pojem „lokální provoz“ lze vykládat různě. Na přímou otázku jednoho z novinářů odpověděli pracovníci T-Mobilu, že nebudou ve svých datových tarifech rozlišovat, jakou technologii uživatel používá (na rozdíl od O2, které má pro LTE zvláštní tarify).

 

Teoreticky se tak k LTE může připojit i zákazník s nejnižším datovým tarifem (budiž jeho FUP země lehká). Ve hře zůstává otázka, zda bude operátor nějakým způsobem omezovat maximální dostupnou rychlost, podobně, jako to dělá O2, nebo nechá každého, ať si stahuje, jak je ctěná libost.

Komentář Mobinfo.cz

Na T-Mobilu jde hodně vidět, že ho vyfouknuté prvenství ze strany O2 mrzí. Snaží se to přebít tím, že jeho síť bude větší (už nyní má 12 vysílačů oproti 2 u O2) a rychlejší (150 oproti 50 Mb/s), nesporný fakt je ale ten, že zatím není veřejně dostupná. Jedná se přitom o žabomyší válku, dokud ČTÚ nepřidělí vydražené frekvence, nemůže stejně ani jeden z operátorů rozjet rozumnou LTE síť. Přes všechny řeči o komerčním provozu jde ve všech případech pouze o to, aby si operátor LTE osahal, vyzkoušel instalaci technologie a chování reálných uživatelů.

Druhá věc souvisí s rychlostmi. O2 má tři jasně odlišené tarify s různými omezeními nejvyšší využitelné rychlosti. T-Mobile zatím o omezování nemluví, pravděpodobně k němu ale taky sáhne. Potřebuje ale opravdu běžný uživatel 150 Mb/s? Pro běžnou práci s internetem, sledování videí nebo občasné stáhnutí filmu, streamování TV vysílání nebo videokonferenční hovory bohatě stačí 10 Mb/s. Pokud budeme počítat s nějakým vývojem, můžeme s rezervou požadovat třeba 30 Mb/s. A to už zvládají současné technologie, na to nepotřebujeme LTE.

Trošku v pozadí zůstává Vodafone, který (v Česku) LTE vůbec netestuje, nepožádal ani o technologickou neutralitu pásma 1 800 MHz (právě technologická neutralita umožnila O2 spustit svou síť a T-Mobilu uvažovat o pokrytí Mladé Boleslavi). Slovy tiskového mluvčího Miroslava Čepického k tomu dodává: „LTE plánujeme spustit a využijeme zkušenosti ze skupiny Vodafone, která ho již komerčně provozuje. Konkrétní detaily pokrývání většího území budou záviset na výsledku aukce kmitočtů. Mezitím budeme nadále rozšiřovat technologii HSPA+ DC s reálnými rychlostmi stahování až 30 Mbps, kterou již využívají naši zákazníci v Berouně a Karlových Varech.“

Reklama