T-Mobile v prvním pololetí: nic zvláštního se neděje

Reklama

T-Mobile zveřejnil finanční výsledky za první pololetí roku 2012. Neznatelně si pohoršil ve všech klíčových ukazatelích, jinak se ale nic zvláštního nepřihodilo. Podívejte se na přehled zajímavých informací, které o sobě operátor za první čtvrtletí prozradil.

Začneme penězi, protože finanční výsledky jsou to, co akcionáře zajímá nejvíc. V prvním pololetí roku 2012 vydělal T-Mobile 12,926 miliardy korun (ve stejném období loni to ovšem bylo 13,396 miliardy), z toho 11,668 miliardy korun za mobilní služby (zbytek připadá zejména na přibližně sto tisíc zákazníků s pevnými linkami). V loňském prvním pololetí mu mobilní služby vynesly 12,463 miliardy, což je o 6,2 % více než letos.

Oproti loňsku poklesla i marže, tedy to, co operátorovi zbude po odečtení nákladů. Zatímco v loňském roce (1. pololetí) vydělal na každé koruně 50 haléřů (neboli marže byla 50,0 %), letos už to je pouze 46,6 haléřů (marže je tedy 46,6 %).

Spolu s tím samozřejmě klesá i ukazatel ARPU, průměrná měsíční útrata jednoho zákazníka. V prvním pololetí 2011 utratil každý zákazník T-Mobilu 381 Kč (589 Kč, pokud to byl zákazník s paušálem, 153 Kč, pokud to byl zákazník s předplacenkou). Letos už je průměrná útrata pouze 363 Kč (540 Kč pro zákazníky s paušálem, 145 Kč pro zákazníky s předplacenkou).

Nyní se podívejme na vývoj počtu zákazníků. Loni touhle dobou vykazoval T-Mobile 5,425 milionu zákazníků, z toho 52 % s paušálem, zbytek s předplacenkou. Aktuálně se může pochlubit 5,377 milionu zákazníků, z čehož tarifní tvoří takřka 55 %. Nárůst podílu tarifních zákazníků je pozitivní, utrácí více peněz a méně odchází. Pokles celkového počtu zákazníků je v podstatě zanedbatelný.

V prvních šesti měsících letošního roku zákazníci mobilní sítě T-Mobile měsíčně provolali v průměru
133 minut, což představuje oproti loňskému roku o 6,4 % více. Nárůst spotřeby se projevil ve všech oblastech, tedy jak provolaných minutách, tak počtu SMS, ovšem zdaleka nejvíce se zvýšil objem přenesených dat – ten se meziročně téměř zdvojnásobil a dosáhl přibližně 1 452 terabytů.

Podívejte se na finanční výsledky O2. Vodafone pololetní výsledky nezveřejňuje.

Reklama