T-Mobile začíná testovat NB-IoT

Reklama

T-Mobile sice spolupracuje na provozu sítě pro internet věcí SIGFOX, aktuálně ale začíná testovat i „konkurenční“ technologii NB-IoT.

K jejímu používání se nedávno přihlásil Deutsche Telekom. Technologie NB-IoT funguje na klasických mobilních sítích, díky čemuž přebírá jejich zabezpečení, ale také již hotovou síť vysílačů. Operátorovi stačí, aby na dálku aktualizoval jejich software, a má síť NB-IoT v podstatě hotovou.

Další její výhodou je lepší pokrytí uvnitř budov, takže i nejrůznější vodoměry a elektroměry zastrčené hluboko v šachtách budou moci odesílat informace. T-Mobile startuje testovací provoz v Praze ve svém sídle, od ledna zkusí pokrýt Mladou Boleslav. Pokud se to zadaří, můžeme se těšit na celorepublikové pokrytí.

K čemu by měl mít T-Mobile dvě sítě pro IoT? Každá se hodí pro něco jiného, a každé zařízení může podporovat jinou síť. SIGFOX je typicky určen pro velmi řídké posílání malého množství dat, zatímco NB-IoT je sice taky úzkopásmová, přeci jen ale zvládne o něco vyšší kapacitu.

Reklama