T-Mobile zdvojnásobuje FUP, ale jen někomu

Reklama

U vybraných datových tarifů T-Mobile zvyšuje množství měsíčně stažitelných dat (limit FUP) na dvojnásobek. Postupně do své sítě začne nasazovat HSPA+ 42, které zvyšuje maximální teoretickou rychlost stahování na 42 Mb/s.

T-Mobile do své sítě postupně zavede technologii HSPA+ 42, která umožní zákazníkům stahovat data rychlostí až 42 Mb/s. To je samozřejmě rychlost pouze teoretická; platí jen v případě nevytíženosti sítě operátora, pěkného počasí, nulových erupcí na Slunci, příznivých okolností v Německu (doplňte podle sebe).

V praxi se podle plánů operátora dostaneme někam mezi polovinu a dvě třetiny této rychlosti. I to je ale dvoj až trojnásobek toho, co nabízí současné HSPA+ 21 (maximální teoretická rychlost 21 Mb/s) nasazená do celé 3G sítě T-Mobilu.

Z počátku bude HSPA+ 42 dostupné v Mladé Boleslavi, Zlíně a Otrokovicích, následovat bude malá část Prahy. V dalším (tedy třetím) čtvrtletí pak chce operátor pokrýt Brno, České Budějovice a Liberec. Další města budou přibývat postupně.

Co s tím budeme dělat?

I v síti HSPA+ 42 samozřejmě budou pracovat současné mobilní telefony a datové modemy, jen nedosáhnou na proklamovanou maximální rychlost. Abyste mohli plně využít všech výhod, musíte mít zařízení, které HSPA+ 42 podporuje. V současné době takové v Česku neseženete, T-Mobile ale do nabídky zařadí alespoň modem Huawei E372.

Jeho základní cena činí 3 499 Kč, úvazkem na dobu určitou ji můžete snížit až na 1 Kč (měsíční útrata 2 300 Kč po dobu dvou let). Pokud budete měsíčně utrácet „něco kolem průměru“, tedy 500 Kč, a uvážete se jen na rok, získáte modem za 2 499 Kč, u stejného úvazku na dva roky pak za 1 299 Kč.

Ceny modemu Huawei E372

Minimální měsíční útrata

Stávající zákazníci

Noví zákazníci

Úvazek 1 rok Úvazek 2 roky Úvazek 1 rok Úvazek 2 roky

250 Kč

2 499 Kč

1 999 Kč

2 499 Kč

1 999 Kč

500 Kč

2 499 Kč

1 299 Kč

2 499 Kč

1 499 Kč

800 Kč

1 499 Kč

499 Kč

1 499 Kč

999 Kč

1 200 Kč

999 Kč

499 Kč

999 Kč

999 Kč

2 300 Kč

499 Kč

1 Kč

499 Kč

499 Kč

Využít nejrychlejší mobilní internet tak bude drahý špás. Klasický mobil zatím není (ale určitě brzy bude), modem je nepříjemně drahý. Nabízí se navíc otázka, k čemu tak rychlý internet potřebujeme. Ani s touto technologií se totiž nedostanete na přenosové rychlosti dnes již takřka všudypřítomného Wi-Fi. K prohlížení internetu v pohodě stačí už HSPA+ 21 (cca 10 Mb/s), a to i včetně multimediálního obsahu typu videí z YouTube.

Problém s FUP? Vyřešen!

Mnohem větší problém než přenosová rychlost je totiž měsíční limit FUP. Je nastaven poměrně nízko; po jeho vyčerpání dojde k výraznému snížení přenosové rychlosti, takže se mobilní internet stává nepoužitelným.

I tento problém se pokusil T-Mobile vyřešit, proto zvyšuje FUP u vybraných tarifů na dvojnásobek. Konkrétně se jedná o Internet v mobilu Premium (navýšení z 1 GB na 2 GB) a Internet v mobilu na den (navýšení z 10 MB na 25 MB). Obě zvýšení vstupují v platnost od dubna, cena zůstává stejná.

V současné době ještě platí akce navýšení FUP, o které jsme vás již informovali. Ta ale trvá pouze do konce března. Pokud stihnete uzavřít novou smlouvu s úvazkem, budete mít vyšší FUP i u ostatních tarifů (200 MB u Internetu v mobilu Standard a 600 MB u Internetu v mobilu Klasik) po celou dobu trvání úvazku. Následující tabulka ale shrnuje podmínky, jak budou platit od dubna pro všechny.

Přehled internetových balíčků T-Mobilu

Tarif Cena FUP
Twist Internet v mobilu na týden 39 Kč týdně 25 MB/týden
Internet v mobilu na den 24 Kč/24 hodin 25 MB/den
Internet v mobilu Standard 139 Kč měsíčně 100 MB
Internet v mobilu Klasik 239 Kč měsíčně 300 MB
Internet v mobilu Premium 499 Kč měsíčně 2 GB

Majitelé smartphonů, máte smůlu

T-Mobile svou nabídkou evidentně cílí spíš na ty, kdo využívají internet v mobilu jako náhradu pevného připojení. Tomu odpovídá jak navýšení přenosových rychlostí (pro použití v mobilu ne tak důležité jako pro stahování dat v notebooku) prostřednictvím HSPA+ 42, tak zvýšení limitu FUP v podstatě jen u nejvyššího tarifu. Zvýšení u jednodenního tarifu opět míří na uživatele, kteří vyjedou na služební cestu a potřebují se s notebookem připojit.

Naopak zcela ignoruje potřeby majitelů smartphonů. Jim jsou určeny dva prostřední tarify, tedy Internet v mobilu Standard a Internet v mobilu Klasik. U nich ale k navýšení FUP nedošlo, navíc T-Mobile má nejnižší FUP v kategorii tarifů „okolo 150 Kč“ (O2 150 MB za 150 Kč, Vodafone 150 MB za 177 Kč). Sto megabajtů stačí opravdu jen pro vyřizování e-mailu a velmi střídmé využívání sociálních sítí.

Právě v této oblasti má operátor největší mezery. Běžný majitel smartphonu chce ve svém telefonu využívat všechny služby naplno, prohlížet videa, poslouchat streamovaná rádia, komunikovat na sociálních sítích. K tomu 100 MB rozhodně nestačí, a 300 MB u vyššího tarifu je na hraně.

Navíc s příchodem rychlejších datových přenosů (které brzy využijí i lidé s mobily) vzroste i určitě množství stahovaných dat.

Reklama