T-Mobile zrychlí HSPA+ a testuje LTE

Reklama

Pokud chcete opravdu rychlá data v mobilu, měli byste zvážit přechod k T-Mobilu. V současné době jako jediný v celé své 3G síti (aktuálně pokrývá asi 80 % populace) nabízí rychlé datové přenosy HSPA+. Ty umožňují stahování rychlostí až 21 Mb/s, přesná rychlost se samozřejmě bude lišit podle kvality signálu a aktuálního vytížení sítě ve vašem okolí.

Aktuálně operátor testuje rychlejší verzi HSPA+ nabízející až dvojnásobné rychlosti stahování, tedy 42 Mb/s. Pro začátek si takto rychlých dat užijí především zaměstnanci operátora v sídle v pražských Roztylech, od druhého čtvrtletí 2012 se ale postupně začne objevovat i v dalších lokalitách, přičemž nakonec by měl být dostupný v celé síti.

Ke zrychlení přenosů je potřeba upravit nastavení současných vysílačů, není třeba instalovat nové. K tomu musí operátor výrazně posílit kapacitu své páteřní sítě; rychlejší datové přenosy vedou k větším objemům stažených dat.

Spolu s testováním nové verze HSPA+ probíhají také testy sítě další generace LTE. S jejím rozvojem je ale T-Mobile opatrný. Podle slov Franka Meywerka, ředitele technologického úseku, se operátor zaměří na rozvoj a zrychlováni 3G alespoň do té doby, než budou známy přesné podmínky provozu sítě LTE. Komerční spuštění je ale v tuto chvíli limitováno přijetím novely Zákona o elektronických komunikacích a vyhlášením aukce rádiového spektra ze strany ČTÚ. Podmínky dražby, její výsledky, tedy jaké spektrum operátor získá, a finanční nároky budou pak rozhodujícím faktorem pro uvedení sítě 4. generace.

 

Reklama