T-Mobile zůstane v Česku, kupuje GTS pro pevné linky

Reklama

Vypadalo to, že po prodeji Telefóniky nás brzy čeká i prodej T-Mobilu, nakonec ale německý gigant na českém trhu nejspíš zůstane. Přikoupil totiž k T-Mobilu firmu GTS, takže bude moci nabízet i pevné linky, podobně jako v ostatních zemích.

Česká republika a Polsko jsou jedny z mála zemí, kde T-Mobile nabízí pouze mobilní volání. Jinde se jmenuje Telekom (např. na Slovensku je to Slovak Telekom, v Německu prostě Telekom nebo Deutsche Telekom apod.) a nabízí kromě služeb mobilních také služby pro pevné linky. Poslední dobou se hodně spekulovalo o tom, že Němci svůj podíl v českém (a Polském) T-Mobilu prodají, protože chtějí ve všech zemích vystupovat jako plnohodnotný operátor pro všechny typy sítí.

Nakonec to ale nejspíš dopadne jinak, v neděli večer totiž německý koncern vydal tiskovou zprávu, v níž oznamuje, že kupuje společnost GTS, díky níž bude moci v Česku a v Polsku poskytovat také služby založené na pevných linkách. Cena za transakci dosáhla 546 milionů eur (asi 14,7 miliardy korun). Milan Vašina, generální ředitel českého T-Mobilu, k tomu říká: „Transakci vítáme jako jasný signál, že ČR je pro Deutsche Telekom důležitým trhem. Jsem přesvědčen, ze tento krok ještě více posílí naši pozici v B2B segmentu.“

Co to bude znamenat pro české zákazníky? I když to T-Mobile explicitně neřekl, je více než pravděpodobné, že na českém trhu zůstane pod svou značkou (a jediný, kdo by tak mohl být na prodej, je Vodafone). Dojde k integraci s GTS, což je firma zahrnující infrastrukturu pro pevné linky, ale také páteřní sítě a nějaké ty zákazníky, které tímto T-Mobile nejspíš převezme. Ve výsledku tak vznikne silný konkurent O2, druhý velký operátor, který bude mít v nabídce služby mobilní i pevnolinkové.

Reklama