Tablet nebo mobil? Sony Xperia Z Ultra [preview]

Reklama

Sony představilo další model do řady Xperia Z. Po telefonu tohoto jména a tabletu Xperia Z Tablet přichází Xperia Z Ultra, jakési zařízení na pomezí obou kategorií. Velký mobil nebo malý tablet (záleží na vašem úhlu pohledu) má 6,44″ displej a je odolný vůči vodě i prachu.

Sony_Xperia_Z_Ultra_09

Velký displej ale samozřejmě také značí velké rozměry. Sony Xperia Z Ultra proto měří 179 × 92 × 6,5 mm, váží 212 g. To je skutečně příliš mnoho na to, abychom mohli toto zařízení považovat za mobilní telefon. V angličtině se pro podobné přístroje vžilo označení phablet (phone+tablet), v Česku se občas používá tabletofoun nebo mobilotablet.

Sony_Xperia_Z_Ultra_01Sony_Xperia_Z_Ultra_02

6,44″ displej nabízí rozlišení 1 920 × 1 080 bodů, zobrazuje 16 milionů barev a je samozřejmě dotykový. Ovládat ho můžete jak prsty, tak vhodným perem, což umožňuje přesnější psaní poznámek či třeba kroužkování důležitých informací v textu. Krycí sklíčko je tvrzené, takže nemusíte mít strach, že byste si přístroj poškrábali.

Sony_Xperia_Z_Ultra_19 Sony_Xperia_Z_Ultra_18

Aby Sony Xperia Z Ultra zvládla tak velký displej obsloužit, je vybavena čtyřjádrovým procesorem s frekvencí 2,2 GHz. Pro ukládání vlastních dat máte k dispozici 16GB paměť, přibližně 5 GB ale zaberou data operačního systému Android 4.2. Kdyby vám to nestačilo, stačí vložit paměťovou kartu microSD (do kapacity až 64 GB). Mobilotablet dále podporuje GPS, navigace bude na velkém displeji určitě vypadat skvěle.

Sony_Xperia_Z_Ultra_07 Sony_Xperia_Z_Ultra_06

Z datových technologií se pak můžete těšit na Wi-Fi (včetně možnosti proměnit mobil na Wi-Fi hotspot), 3G a HSPA+. Komunikaci na kratší vzdálenost zvládá bluetooth a NFC, uvidíme, jestli Xperia Z Ultra získá příslušné bankovní certifikace. Hlavní fotoaparát má rozlišení 8 Mpx a autofokus, video natáčí v rozlišení 1080p.

Sony_Xperia_Z_Ultra_17   Sony_Xperia_Z_Ultra_14

Velkou výhodou všech zařízení Xperia Z je odolnost vůči vodě (náhodné postříkání a ponoření do hloubky maximálně 1 m po dobu půl hodiny) a prachu. Sony Xperia Z Ultra není v tomto směru žádnou výjimkou. Přesný termín uvedení ještě nebyl oznámen, stejně tak neznáme koncovou cenu. Přesto je Sony Xperia Z Ultra jedním z nejlépe vybavených mobilů a neztratí se ani mezi tablety, takže si své příznivce jistě najde.

Sony_Xperia_Z_Ultra_13  Sony_Xperia_Z_Ultra_11

Sony_Xperia_Z_Ultra_08 Sony_Xperia_Z_Ultra_04

Reklama