Telefon do nepohody: Aligator RX400 [recenze]

Reklama

Přesto, že testuji odolný telefon, nebudu se věnovat odolnosti a výdrži pod vodou. Spíše se zaměřím na to, jak mobil obstojí, když vás přestane bavit házet ho do piva v hospodě, nebo poslouchat rádio ve vaně.

AligatorRX400_12

Aligator RX400 eXtremo

Rozměry: 135 × 76 × 20 mm, 221 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1300 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: ? autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Aligator RX400 eXtremo v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Z krabičky na vás vykoukne černo-zelená cihla, která se už od pohledu ani nesnaží zapřít svůj účel. Masivní gumové tělo jasně ukazuje, že nějaký ten pád nemusí být žádný problém a gumové záslepky všech konektorů, tedy microUSB a 3,5mm jack, dávají tušit nějakou tu odolnost vůči prachu a vodě. Konkrétně je udávaná norma IP68, což znamená nejvyšší možnou ochranu proti prachu i vodě, tedy až osmihodinovou ochranu proti prachu a hodinovou ochranu proti vodě v dvoumetrové hloubce.

AligatorRX400_3AligatorRX400_1AligatorRX400_2AligatorRX400_4

Na těle také najdete všemožné drážky, záhyby, tečky a jiné nerovnosti, které by měly usnadnit držení telefonu s mokrýma rukama či v rukavicích. Navíc s nimi telefon vypadá tak nějak „drsněji“. Bohužel se designéři zřejmě až moc snažili navodit efekt nesmrtelnosti, a tak kromě reálných šroubů sem tam narazíte i na gumovou imitaci šroubu, nejspíš do počtu. Těchto šroubů na oko je tu hned šest a jsou všechny na předním panelu, kde byste šroub vlastně ani nečekali.

AligatorRX400_5AligatorRX400_6

Na bocích telefonu najdeme vypínací tlačítko a spoušť fotoaparátu (vpravo), z druhé strany pak ovládání hlasitosti vyzvánění a přehrávání hudby. V horní části je schovaný 3,5mm jack konektor a ve spodní microUSB port pro nabíjení a přenos souborů. Ke všem zmíněným tlačítkům mám připomínku a to, že jsou až nepříjemně tuhá. Může za to guma, která pokrývá celé tělo telefonu, otázkou však je, zda by nestálo za pokus ji alespoň v těchto místech zeslabit na „stlačitelnou“ úroveň.

AligatorRX400_7AligatorRX400_8

Záslepky konektorů jdou sice také otevřít ztuha, zde jde ovšem o praktickou stránku a ochranu telefonu, navíc se na to dá zvyknout. Navíc jsem je nemusel otevírat příliš často, částečně proto, že minimálně můj zkušební kus si nerozuměl ani s jedněmi mými sluchátky (včetně přiložených) a částečně proto, že přiložená baterie vydrží v kombinaci s použitým hardwarem opravdu dlouho. Co se nefunkčnosti sluchátek týče, zde se nejspíš jedná o vadu kusu, podobný problém vykazoval i Samsung Galaxy S3 Neo, který se mi o vánocích dostal do ruky a prodejce telefon obratem vyměnil za nový.

AligatorRX400_11AligatorRX400_10

Výkon více než dostačující

Je to smartphone nižší třídy, v kterém tiká dvoujádrový procesor taktovaný na 1,3 GHz. Pro běžící aplikace je k dispozici 512 MB RAM. To sice není nijak závratná hodnota, nicméně při běžném používání telefonu, vyjma hraní náročných her, to nijak výrazně nepostřehnete. Dominantní částí čelní strany zabírá displej s úhlopříčkou 4 palce a rozlišením 480 × 800 bodů.

AligatorRX400_displej_1AligatorRX400_displej_2AligatorRX400_displej_3

Pro data je v telefonu vymezen prostor 4 GB, z čehož velkou část zabírá systém a uživateli zbývá něco málo přes 1,2 GB. To naštěstí zachraňuje slot na microSD karty, který prostor navýší až o dalších 32 GB. Dále už je výbava značně veselejší, zahrnuje Wi-Fi 802.11 b/g/n, 3G síť pro rychlá data, GPS modul, 8Mpx fotoaparát s autofokusem a LED diodou a baterii s kapacitou 2400 mAh. Operačním systémem je Android 4.4.2, tedy KitKat.

AligatorRX400_displej_7AligatorRX400_displej_6AligatorRX400_displej_5

Většinu přední strany zabírá displej. Ten má úhlopříčku rovné 4“ a rozlišení 480 × 800 bodů. Pro vrcholové hráče to není, ale běžný uživatel si s tím vystačí. Velkým plusem je ochranná fólie, která je na telefonu již nalepená při koupi. To jistě ocení každý, kdo nerad tráví drahocenné hodiny vytlačováním bublinek, které se při nalepování dostanou pod fólii. Displej nemá žádné speciality, přesto si poměrně dobře vede i na slunci. Jako u každého outdoorového telefonu bych ocenil nějaké vychytávky pro ovládání displeje mokrýma rukama či v rukavicích, ale to u tohoto modelu nečekejme. Pokud se vám telefon namočí, tak rozhodně přežije, ale nezatelefonujete si, dokud displej řádně neosušíte, stejně jako své ruce. Dále na přední straně nalezneme tři obvyklé dotykové klávesy pro ovládání telefonu, přední kameru a čidlo okolního osvětlení.

Šroubovák v balení

Po rozbalení musíte nejdříve vložit baterii a pevně dotáhnout šrouby, k čemuž slouží přiložený „šroubovák“. Ten se dá poté upnout například na klíče, takže ho můžete mít stále u sebe. Po zapnutí vás přivítá mírně upravený Android KitKat, který s ohledem na výbavu běhá navýsost svižně. V tomto ohledu je minimální intervence vývojářů velmi žádoucí. Z doplňků mě zaujala pouze aplikace svítilny, která připomíná staré plechové baterky z dob našich dědečků. Při zapínání se mi asi dvakrát stalo, že aplikace spadla s chybovou hláškou, předpokládám ale, že ve finálním firmwaru je tato chyba opravená.

AligatorRX400_9

Co se výkonu telefonu týče, musíme si uvědomit, že tento smartphone se prodává se cenu kolem 4 000 Kč, z čehož značnou část nákladů tvoří opravdu odolná konstrukce. Ve výsledku pak držíme v ruce telefon nižší třídy, taková očekávání bychom od něj měli mít. Bez problému si spustíte většinu aplikací z obchodu Play, a to včetně obvyklých hříček. Na instalaci náročných 3D her ale předem zapomeňte, kromě deficitu herního výkonu by vás stejně po čase rozbolely ruce, přeci jen je RX400 masivní kus hardwaru. Čistě pro zvědavce, v benchmarku AnTuTu tento Aligator získal 12 314 bodů.

Co se konektivity týče, mohu RX400 jen pochválit. Od Wi-Fi se samovolně neodpojuje, což se mi u levnějších smartphonů často stává, stejně tak i signál 3G připojení je stabilní. Zde bych snad jen podotkl, že při srovnání s Lumií 520 a BlackBerry dosahoval menších rychlostí, vše ale doháněl již zmíněnou stabilitou.

Samostatnou kapitolou je i GPS modul. U outdoorového telefonu je tato funkce více než vítaná. Fix signálu je rychlý a stabilní. Dražším GPS navigacím se samozřejmě nevyrovná, ale na své vrstevníky rozhodně neztrácí. Pokud si stáhnete kvalitní mapové podklady, můžete počítat s kvalitní navigací, která navíc vydrží déle, než většina tenoučkých smartphonů dnešní doby. Potěší i možnost nahrát si mapy na microSD kartu.

Super fotoaparát

Velmi příjemným překvapením byl 8Mpx fotoaparát. Ten má na výběr z několika funkcí, mezi kterými nechybí HDR ani detekce úsměvu, stabilizace funguje dobře a fotografie jsou ostré a ani barvy nejsou vybledlé. Za horších světelných podmínek si telefon sice poradil hůře, ale i tak je to na danou cenovou kategorii opravdu dobrý výkon. Ostatně posuďte sami.

AligatorRX400_foto_1AligatorRX400_foto_2

Co říci na závěr? Smartphone Aligator RX400 je opravdu dobře obrněný telefon nižší třídy, který vám může posloužit ve všech situacích, do kterých byste nechtěli dostat žádný drahý telefon za desítky tisíc. Přežije hodně a nabízí všechny výhody chytrých telefonů. Pokud se sem tam vydáte do přírody a oželíte nejnovější vydání Real Racing, může vám sloužit velmi dobře a dlouho. Telefon má samozřejmě své mouchy, ale s přihlédnutím k ceně a zaměření se dají přehlédnout.

Plusy

Kvalitní odolná konstrukce, podpora microSD karet, stabilní signál 3G i GPS, vysoká výdrž baterie, dobrá čitelnost displeje

Minusy

Horší citlivost displeje, tuhá tlačítka, váha telefonu, 1 GB operační paměti by nebyl k zahození

Test odolnosti modelu RX430 se stejnou konstrukcí

Reklama