Telefónica bude propouštět: rozloučí se s 10 % zaměstnanců

Reklama

Telefónica dnes oznámila své personální záměry pro rok 2013. V rámci optimalizace a restrukturalizace hodlá propustit každého desátého zaměstnance napříč celou společností. Odchozí zaměstnanci získají až třináctiměsíční odstupné a asistenci při hledání nového místa.

Tisková zpráva operátora hovoří jasně: „Telefónica Czech Republic pokračuje i v roce 2013 v dlouhodobém programu restrukturalizace. Součástí tohoto programu jsou i změny organizační struktury, jimiž se společnost snaží zvýšit efektivitu firmy. V letošním roce by se tyto organizační změny měly dotknout přibližně deseti procent zaměstnanců napříč celou společností.“

Což samozřejmě znamená, že deset procent zaměstnanců bude muset svléknout tmavomodrý dres a opustit brány O2. Aby tento životní zvrat lépe snášeli, dostanou od bývalého zaměstnavatele tří až třináctiměsíční odstupné (konkrétní výše se liší podle délky zaměstnání) a služby personálních poradců, kteří jim pomohou s hledáním nového zaměstnání.

Podobné masivní propouštění není u Telefóniky ničím novým. Podle poslední dostupné pololetní zprávy (1. pololetí roku 2012) došlo např. mezi 30. červnem 2011 a stejným dnem roku 2012 ke snížení počtu zaměstnanců z 6 929 na 5 968. Aktuální propouštěcí vlna by se tak měla týkat přibližně šesti stovek zaměstnanců.

Z dlouhodobého hlediska jsou aktuální kroky Telefóniky pochopitelné. Doba rychlého rozvoje sítí je dávno za námi. Zástupy zaměstnanců potřebné k vybudování GSM, EDGE a 3G sítě už tedy nejsou potřebné. Plánuje se sice budování LTE sítě, to ale z části využije stávající technologie (alespoň páteřní síť a anténové stožáry), z části ho postaví externí dodavatel, jako třeba Huawei. Zbývají tedy (zjednodušeně řečeno) oddělení starající se o zákazníky. Tedy zejména prodejny, infolinky, marketing, účtárna apod. A i tam se dá vždycky nějaké to místo ušetřit.

Reklama