Telefónica rozšíří LTE do Prahy a Brna

Reklama

Od půlky května si budou moci rychlého internetu LTE užívat obyvatelé několika částí Prahy, v říjnu se pak dočkají i v Brně. O2 kromě toho zrychluje svou 3G síť – plošně spustí HSDPA pro rychlé stahování a ve vybraných místech dokonce i rychlejší HSPA+ 42.

Už brzy, konkrétně 15. května, bude spuštěna síť LTE ve vybraných částech Prahy. O2 hovoří o několika desítkách vysílačů nacházejících se zejména v městských částech Praha 1, Praha 2, Praha 4 a Praha 10. K pokrytí dalších částí města včetně Letiště Václava Havla dojde do konce července, Brno se pak dočká v říjnu 2013.

LTE tak rozšiřuje svou stávající LTE síť v Jesenici u Prahy a OC Nový Chodov v Praze, kterou spustil jako první operátor v Česku. T-Mobile má svou síť v LTE City (dříve známo též jako Mladá Boleslav), Vodafone LTE testuje v zahraničních pobočkách. Všechny české LTE sítě zatím běží na stávajících frekvencích, většinou 1 800 MHz. Dosažená rychlost je tak nižší, než se od LTE obecně očekává, i tak je ale úctyhodná – v případě O2 až 75 Mb/s pro stahování a 37 Mb/s pro nahrávání.

Aby to nebylo líto i těm, kdo žijí mimo Prahu a Brno, spustí se ve stejný den, tedy 15. května, v celé 3G síti technologie HSDPA, která umožňuje stahovat až rychlostí 14,4 Mb/s. Kromě toho se postupně vybrané části sítě zrychlují až na 42 Mb/s za pomoci technologie HSDPA+ 42, v tomto případě ale záleží na tom, jak moc je daná část sítě podle statistik O2 využívaná.

Reklama