Telefónica umí předávat hovor z LTE do 3G, zatím jen v Německu

Reklama

Letošní rok bude ve znamení LTE sítí dokonce i u nás v Česku. LTE sice nabízí neuvěřitelné rychlosti stahování dat, neumí ale hlasové hovory. To lze samozřejmě obejít pomocí VoLTE (Voice over LTE), problém ale nastane při přechodu telefonu mimo LTE signál.

Voice over LTE funguje podobně jako počítačový program Skype. Váš LTE mobil převede váš hlas do digitální podoby a prostřednictvím datových přenosů (v tomto případě LTE) ho přenese do sítě operátora, která si s ním už poradí. Toto není problém, různé přístupy k VoLTE se objevily velmi záhy po prvních pokusech s technologií LTE.

Problém v pravém slova smyslu nastane v okamžiku, kdy vytočíte hovor v rámci LTE pokrytí, váš telefon ho spojí přes zmíněné VoLTE, a vy se pak se svým telefonem přesunete někam, kde signál LTE chybí. Kdybyste se pohybovali v rámci jedné sítě (např. jen v LTE nebo jen v 3G nebo jen v GSM), jednotlivé vysílače by si vás mezi sebou předávaly prostřednictvím takzvaného handoveru, aniž byste cokoliv postřehli.

Přechod mezi různými sítěmi je ale složitější a vyžaduje instalaci dalšího řešení. Něco podobného řešili operátoři před časem při přenosech hovorů mezi 3G a GSM, tam se alespoň jedná o podobný typ sítí. Přenést ale datový hovor LTE do hlasového hovoru ve 3G, to byl až dosud oříšek.

Telefónica se nyní pochlubila, že její němečtí inženýři zmíněný oříšek rozlouskli. Handover hovorů z LTE do 3G a zpět je tedy možný, což jistě oceníme zejména v počátcích budování LTE sítí, kdy pokrytí bude ještě hodně děravé a o nějaké to vystoupení ze signálu rozhodně nebude nouze.

Reklama