Telefonní budky zmizí z řady vesnic

Reklama

Český telekomunikační úřad navrhuje změnu v seznamu obcí, v nichž musí O2 v rámci tzv. univerzální služby provozovat telefonní budky. I nadále ale bude v seznamu 4 674 měst a obcí.

O2 vyhrálo výběrové řízení na poskytování tzv. univerzální služby. Od státu dostává jisté peníze a za to musí poskytovat služby i tam, kde by se mu to z čistě komerčního pohledu nevyplatilo. U telefonních budek si lze jako příklad představit malou obci s pár stovkami obyvatel, kteří rozhodně svými občasnými telefonáty náklady na vybudování, servis a provoz budky neuhradí. Stát ale chce, aby i tito občané měli přístup k telefonním službám, takže tam zřízení budky nařídí a trochu ho dotuje.

Nikdo samozřejmě O2 nebrání v tom, aby telefonní budky rozestavělo na každém rohu velkých měst. Jejich provoz už ale stát nedotuje, záleží tak na operátorovi, zda se rozhodne na sebe vzít podnikatelské riziko, neboli zda věří, že si budka sama na sebe vydělá.

Veřejné telefonní automaty budou i nadále v rámci univerzální služby provozovány v každé obci do 1 000 obyvatel. U větších obcí záleží na pokrytí signálem mobilní sítě. Pokud je obec (ve velikostní kategorii 1 001 – 4 999 obyvatel) pokryta dostatečně silným signálem alespoň dvou mobilních operátorů, budku v ní O2 stavět nemusí.

Reklama