Textové zprávy právě slaví 20 let

Reklama

Před dvaceti lety, 3. prosince 1992, byla poslána historicky první esemeska. Jednalo se o jednoduché vánoční přání a adresátem byl telefon pracující v britské síti Vodafone. Vynálezce SMS ale pochází z úplně jiné země. Dnes patří textovky k nedílné součásti mobilního světa.

SMS jsou bezpochyby globálním fenoménem. Posuďte sami. Finský inženýr Matti Makkonen jedl v roce 1984 pizzu v dánské Kodani. Při tom ho napadlo, že by bylo fajn kromě telefonování posílat mobilem taky krátké textové zprávy. Jak již bylo řečeno, první zpráva byla odeslána v Británii.

Odesílatelem byl počítač a příjemcem telefon v síti Vodafone UK. Text zprávy údajně zněl „Happy Christmas“. Můžete to srovnat s prvními slovy, která byla pronesena hlasovým telefonem. Jeho vynálezce tehdy řekl „Mr. Watson, come here, I want to see you.“

Co se s textovými zprávami stalo od té doby, to už všichni víte. Jen v loňském roce bylo celosvětově odesláno skoro osm bilionů zpráv. Textovky tvoří velkou část příjmů i českých mobilních operátorů. Jejich prostřednictvím si přejeme Veselé Vánoce dodnes.

Reklama