The Guardian hlásí rostoucí tržby tabletové verze

Reklama

Noviny skoro nikdo nekupuje, časopisy na tom nejsou o moc lépe, takže vydavatelům klesají tržby. Snaží se je nahradit mimo jiné vydáváním tabletových verzí svých novin či časopisů. Výrazné úspěchy v tomto směru hlásí britský deník The Guardian.

Z digitální verze svých novin získal The Guardian o 28,9 % více než v předchozím roce, celkové „digitální“ tržby tak činily 55,9 milionu liber (1,68 miliardy korun). To jsou ovšem tržby za všechny „nepapírové“ aktivity, tedy například i webové stránky a reklamu z nich plynoucí. Pokud se zaměříme vyloženě na zisk z tabletů, hlásí The Guardian nárůst počtu předplatitelů iPad verze – z loňských 17 tisíc na letošních 22 tisíc. Naopak počet předplatných pro iPhone výrazně poklesl z 82 tisíc na 57 tisíc.

Co z toho vyplývá? Tablety zatím tvoří jen zlomek digitálních příjmů (iPady a iPhony dohromady vydělají měsíčně 492 tisíc liber, za rok je to tedy v přepočtu 177,2 milionu korun). Aby se začaly v tržbách projevovat nějak výrazně, muselo by dojít k několikanásobnému zvýšení počtu předplatitelů. Přitom je samozřejmě otázka, jestli dnes, kdy má tablet už skoro každý, ještě počet čtenářů nějak výrazně poroste.

Reklama