Tipy, jak dosáhnout delší výdrže baterie na jedno nabití, jsou sice notoricky známé, přesto se najde mnoho uživatelů, kteří je příliš nedodržují a stěžují si, že jejich mobil nic nevydrží. Připomeňme si tedy, co je nutné dělat, abychom nebyli věčně závislí na nabíječce.
I když nás výrobci zahrnují nejrůznějšími technologickými novinkami, výdrž baterie stále zůstává na velmi špatné úrovni. Když z mobilu uděláte herní konzoli nebo jej využíváte jako hudební přehrávač, zkrátka musíte počítat s brzkým vybitím přístroje. Pro další situace se ale určitě hodí několik rad. Budete-li je striktně využívat, na výdrži baterie se to rozhodně projeví.
Naučte se používat Wi-Fi
Wi-Fi patří mezi největší žrouty energie a i když je velmi pohodlné nechat jej neustále zapnuté, na výdrži baterie se to prostě projeví. Mnohé telefony umí použít Wi-Fi jen pokud s telefonem skutečně pracujete, jindy zkrátka musíte myslet na to, abyste Wi-Fi vypnuli.
Animace, zvuky
Nejrůznější animace, živé tapety a podobné nesmysly sice pěkně vypadají, ale připraví telefon o zbytečnou energii, která by se určitě dala využívat rozumněji. Proto je vypněte a nejlépe vůbec nepoužívejte.
Tato rada platí dvojnásob, pokud jsou tyto projevy doprovázeny ještě zvukovým efektem.
Regulujte jas
Mnoho telefonů sice nabízí automatickou regulaci jasu, málokterý to ale provádí správně. Nejlepší je postarat se o to sám. Maximum využívejte pouze při prohlížení displeje na slunci, jinak se snažte jas udržovat na méně než polovině maximální hodnoty.
Určitě se také pokuste nastavit, aby displej nesvítil zbytečně dlouho, pokud jej nepoužíváte. Do telefonu většinou něco ťukáte, jakmile se o něj přestanete zajímat, displej klidně může zhasnout po pár sekundách.
Notifikace, aktualizace, aplikace
Že spousta programů potřebuje ke svému provozu využívat data, na tom jen těžko něco změníte. Většinou si ale můžete vybrat, jestli od těchto programů potřebujete dostávat neustále oznámení o změnách stavu, nových aktualizacích atd. Prozkoumejte, jak vás hodlá konkrétní program o svém fungování informovat, kdy a jak často se připojuje na internet a snažte se vše nastavit, aby to vyhotovovalo především vám.
Aplikace také zbytečně nenechávejte běžet na pozadí. Sice vás výrobce ujistí, že takto nespotřebovávají mnoho energie, když je ale vypnete úplně, máte naprostou jistotu.
Vypínejte telefon
Pokud nečekáte důležitý telefon ve tři ráno, nebo si s mobilem nehrajete před spaním, vypínejte ho. Takto se vám nestane, že se ráno vzbudíte a zjistíte, že je na tom baterie o deset procent hůře než večer. Pokud jste zapomětliví, alespoň prozkoumejte, jestli telefon nenabízí automatické vypnutí.
Přeřaďte na 2G
3G sítě jsou sice rychlejší, určitě ale tuto jejich vlastnost nepotřebujete využívat neustále. 2G je sice jednoznačně pomalejší, ale na výdrž baterie má pozitivnější vliv.
Úsporný režim
Najděte v menu telefonu, jestli přístroj nabízí nějakou automatickou možnost přejití do úsporného režimu. Pokud se nedostanete k nabíječce delší dobu, tento režim se snažte aktivovat co nejdříve.
GPS, bluetooth
Podobně jako Wi-Fi je dobré nechat GPS (a bluetooth) zapnuté jen v případě, že ho skutečně při navigování využíváte. Povolovat telefonu přístup k vaší poloze, nebo označovat fotky geotagingem je v naprosté většině případů naprosto zbytečné. Bluetooth zase většinou vědomě užíváte jen pár minut, pak ho vypněte.
Nechce baterii vybít
Ukazatelé baterie mnohdy nepracují zcela správně. Určitě není na škodu nechat telefon občas zcela vybít a následně ho zase nabít na plných 100 %. Kondici baterie to prospěje a zpřesní se také ukazatel jejího stavu.
Prověřte si aktualizace
Také hned instalujete aktualizaci systému, jakmile se jen objeví? A co takhle si nejprve zjistit reakce uživatelů, kteří byli zbrklejší než vy. Ne vždy přinese aktualizace jen pozitiva. Horší výdrž baterky už pak nijak nespravíte a musíte čekat do další aktualizace, která to třeba napraví.