Tisíce seniorských mobilů volaly tajně do Afriky

Reklama

Senioři, kteří si koupili na internetu levný mobil myPhone, se nestačili divit. Tisíce takových telefonů totiž volalo na zpoplatněná čísla v Africe.

Telefony myPhone jsou jednoduché tlačítkové přístroje určené zejména seniorům. Mnozí z nich si je nekupují od svého operátora ani od oficiálního prodejce. Telefony dovážené jaksi bokem tento oficiální trh často obsahovaly škodlivý software, který mohl vyjít pěkně draho.

Po vložení SIM a připojení telefonu do sítě si napadený myPhone stáhl malý soubor, nejspíš s aktualizovanými draze zpoplatněnými čísly. Už za pár hodin pak začal telefonovat. Šlo o krátké hovory, aby úbytek kreditu nebyl příliš nápadný, navíc celková měsíční škoda činí zhruba 200 Kč.

Mobilní operátoři podezřelou aktivitu zaznamenali a všechny majitele informovali pomocí SMS. Doporučují jim reklamovat mobil tam, kde ho koupili, a zablokovat pro jistotu volání na zahraniční čísla.

Oficiální distributor telefonů myPhone navíc nabídl bezplatné přehrání firmwaru na oficiální verzi, která podobná alotria neprovádí. Speciální linka na distributora, který zajišťuje servisní úpravu telefonů je: 466 734 100 (–103), email: myphone@myphone.cz.

Reklama