Třetina lidí nezamyká svůj mobil, zjistili čeští výzkumníci

Reklama

Rozsáhlý výzkum české populace, který zpracovali výzkumníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, se zaměřoval na znalosti lidí týkající se biometrických technologií a také míru jejich užívání.

Více než 30 % Čechů podle výzkumu nijak nezamyká svůj mobilní telefon. Zatímco mezi nezletilými je takových méně než dvě procenta, v nejstarší skupině 70letých a starších je jich 72 %. Obecně klesají znalosti o bezpečném používání internetu spolu s tím, jak lidé stárnou. Velký zlom je překvapivě už okolo padesátého roku věku – mladší lidé mají znalosti vcelku solidní, starší se prudce propadají.

Z těch, kteří mobil nějak zamykají, má 35 % nastaven jednoduchý PIN nebo heslo a 17 % využívá spojování bodů. Použití biometrických technologií je v naprosté většině. Jen 28 % lidí, kteří telefon nějak zamykají, má nastaveno rozpoznávání otisku prstu, 5 % rozpoznání obličeje a 1 % rozpoznání duhovky oka.

Autentizační metody založené na fyzických vlastnostech mají přitom nespornou výhodu. Zatímco při zadávání hesla vás může kdokoliv pozorovat, odkoukat, co zadáváte, a vaše heslo zneužít, otisk prstu vám jen tak někdo neukradne.

Z výzkumu dále vyplynulo, že lidé mají často zkreslené představy o principu biometrických metod. Ovlivněni akčními filmy si například myslí, že lze takový systém ošálit kopií prstu vytvořenou na 3D tiskárně. Dobrý systém by měl přitom provést tzv. test živosti a podobné pokusy včas odhalit.

Do výzkumu se zapojilo 2 341 dospělých respondentů a 363 žáků základních a středních škol.

Reklama