Trump vs. Huawei: koho čeká vítězství?

Reklama

Spojené státy po mnoha varováních uvalily na čínskou firmu Huawei obchodní embargo. To vedlo k rozhodnutí Googlu zastavit Huawei přístup k Androidu. Ani jeden z těchto kroků nemá v sobě žádnou logiku.

Americké firmy nesmí s Huawei uzavírat obchodní dohody, což v praxi znamená třeba to, že Google nebude do telefonů Huawei dodávat placený software a služby, čili nic, co jde nad rámec open source částí Androidu. Očekává se, že podobně zareagují i američtí výrobci čipů.

Dejme tomu, že varování bezpečnostních služeb je založeno na reálných důkazech a Huawei skutečně do svého softwaru a do svého hardwaru instaluje škodlivý software, který má za cíl špehovat, nebo cokoliv jiného zlého. Jaký má smysl zakázat mu používání prověřených věcí s původem v USA? Nebo administrativa prezidenta Trumpa podezírá z nepravostí i Google a výrobce čipů?

Pokud sankce přetrvají, k čemu to asi povede? Vyklidí Huawei tržní pozice? Spíše ne. Očekávám, že se nějakou chvíli spokojí s osekaným „free Androidem“ a do roka a do dne vyvine na jeho základě systém vlastní. Uživatelům je to jedno, ti jdou po ceně. Zvykli si na levný nedokonalý Android plný virů a zavrhli odladěný Symbian a Windows. Klidně přejdou i na HuaweiOS. Jestli bude pro americkou vládu čistě čínský operační systém důvěryhodnější než systém vytvářený z velké části Googlem, tomu nevěřím.

Podobně nesmyslně se jeví i budoucí sankce ze strany výrobců čipů. Opravdu je pro nás přijatelnější, aby si Huawei vyvíjel vlastní čipy, než aby používal čipy přinejmenším navržené v amerických firmách? Ano, nanejvýš navržené, protože jsou samozřejmě vyráběné v jihovýchodní Asii.

A to nás vede k další otázce. Jak na sankci zareaguje Čína? Nezavede obdobnou sankci vůči Americe? Na kolik měsíců výpadku dodávek je asi připraven takový Apple? Jak dlouho asi zvládnou udržovat svoje sítě američtí operátoři? A co další zboží vyráběné v Číně a dovážené z Číny na nenasytný americký trh?

Huawei se zkrátka možná dostane do problémů, které ale nejspíš do zářijového předvánočního běsnění dokáže nějakým způsobem odpružit. V přetahované se Spojenými státy ale Čína rozhodně netahá za ten kratší kousek provazu!

Reklama