Události 2013: březen/duben

Reklama

Pokračujeme vzpomínkovým seriálem. Pojďte si v krátkém článku připomenout, co se ve světě mobilů stalo v právě končícím roce 2013. Dnes se podíváme na březen a duben, měsíce, které jednou pro vždy české telekomunikace změnily.

Na přelomu února a března proběhl veletrh Mobile World Congress v Barceloně. Normálně by to byla zpráva měsíce, tentokrát ale představení horkých novinek zastínily úplně jiné události. Nejprve ty produktové.

Samsung představil špičkový Galaxy S4, který je dodnes jeho nejlepším mobilem. Aktuálně se nabízí v celé řadě variant určených pro focení, aktivní způsob života, milovníky malých přístrojů apod. Zkrátka na v březnu představeném Galaxy S4 staví značnou část svého produktového portfolia.

Samsung Galaxy S 4 32 GB

Rozměry: 137 × 70 × 8 mm, 130 g
Displej: 5″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, Super Amoled
Procesor, systém: 4 jádra, 1900 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 32000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Samsung i9505 Galaxy S 4 16GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Nokia ukázala, že to s Windows Phone myslí vážně a začala v Česku prodávat další top model, který tentokrát nesl označení Nokia Lumia 920.

Veselo bylo i u operátorů. O2 zahájilo nekompromisní tarifní revoluci, která vyrazila dech nejen zákazníkům, ale i zbylým operátorům. Uvedení neomezených tarifů za dostupné ceny způsobilo v operátorských řadách zmatek, Vodafone a T-Mobile začali chaoticky představovat vlastní nedotažené nabídky, aby po několika pokusech ustálili své tarify v rozumné podobě.

S tímto se váže konec dotací telefonů. S tou přestalo postupně O2 i T-Mobile, jen Vodafone se v této fázi ještě držel zaběhnutých principů. Zmínění dva průkopníci místo toho nabídli možnost nakupovat telefony na splátky bez navýšení.

V tomto období zrušil Český telekomunikační úřad aukci frekvencí. Odůvodnil to tím, že aktuálně přihazované ceny už jsou příliš vysoké a svědčí spíše o tom, že si operátoři a PPF dělají z aukce srandu, než aby reálně uvažovali o komerčním využití takto předražených frekvencí. Operátoři následně kritizovali nesmyslně nastavené podmínky, což stálo předsedu ČTÚ Pavla Dvořáka místo. Náhodou mu totiž končilo funkční období. ČTÚ následně začal hovořit o aukci nové, která by měla začít o prázdninách; moc jsme tomu tehdy nevěřili.

Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ

Reklama