Události 2013: červenec/srpen

Reklama

Na náš malý seriál rekapitulující události roku 2013 jste si již jistě zvykli. Dnes zavzpomínáme na prázdniny, kdy se obvykle nic zajímavého neděje, panuje tzv. okurková sezóna.. Letos tomu ale bylo trochu jinak, jen se podívejte.

Hned ze začátku prázdnin došlo, jako již tradičně, ke snížení cen za volání v cizině. Díky průběžné regulaci Evropské unie musí operátoři postupně snižovat své roamingové ceny, takže už se nejedná o mnohonásobky sazeb běžných při volání v Česku.

Z nově představených produktů stojí za zmínku Nokia Lumia 1020, skvělý mobil s ještě skvělejším fotoaparátem, který zaujme rozlišením 41 Mpx. Na český trh samozřejmě pronikl s drobným zpožděním, takže ukázkové fotky, videa a recenze můžete najít v našich prosincových článcích.

Nokia Lumia 1020

Rozměry: 130 × 71 × 10 mm, 158 g
Displej: 4,5″, 768 × 1280 bodů, 16 mil. barev, AMOLED
Procesor, systém: 2 jádra, 1500 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 32000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 41 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Lumia 1020 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Systém Windows Phone si připsal ještě další úspěch. V rozšířenosti konečně přeskočil Symbian a BlackBerry OS, takže se stal plnohodnotně třetím největším ekosystémem hned po Androidu a iOS. Google nelenil a představil Android v nové verzi 4.3 Kit Kat, která se pomalu začíná objevovat na prodávaných mobilech.

ČTÚ zveřejnil finální podmínky aukce, které různí operátoři napadli různými žalobami. Nelíbilo se jim zejména zvýhodnění nových hráčů, protože první pokus o aukci ukázal, že PPF dokáže přinejmenším finančními prostředky držet se stávající operátorskou trojkou krok.

Objevila se celá řada dalších virtuálů, z nichž nejzajímavější je bezpochyby Connectica. V rámci sítě T-Mobile (zprostředkované přes GTS a ještě jednoho virtuálního operátora) ho totiž provozuje živnostník z malé vesnice u Prostějova. Ukazuje se tak, že virtuálem může být v Česku opravdu každý.

Connectica

Reklama