Události 2013: září/říjen

Reklama

Pomalu se blížilo předvánoční šílenství a na českém i světovém trhu bylo veselo. Microsoft se rozhodl koupit Nokii, Telefónica začala flirtovat s PPF, v aukci frekvencí bylo plno nejasností a Nokia představila svůj historicky první tablet.

Nejprve tedy vyřídíme prodeje firem. Microsoft v časných ranních hodinách oznámil, že se dohodl s Nokií na prodeji její mobilní divize. Pokud vše schválí příslušné úřady, další Lumie už budou nejspíš bez označení Nokia v názvu. Microsoft to evidentně myslí s Windows Phone vážně, kromě koupě Nokie jakožto největšího výrobce přístrojů s tímto systémem totiž začal přesvědčovat další firmy, aby aspoň tu a tam nějaký mobil s Windows Phone uvedly.

Začaly se objevovat zaručené zprávy o prodeji české pobočky Telefóniky. Došlo to tak daleko, že její vlastník, španělská telekomunikační skupina téhož jména, vydal prohlášení, ve kterém prodej potvrdil a označil českou investiční skupinu PPF jako jednoho z vážných zájemců.

ppf

Opusťme nyní prostředí velkého byznysu a podívejme se na nově představené produkty. Samsung uchvátil svět svými hodinkami Galaxy Gear. Nokia představila dva nové telefony – Lumia 1320 a Lumia 1520. Jen tak mimochodem k tomu přihodila svůj první Windows Phone tablet Lumia 2520.

Nokia_Lumia_2520_4

Apple se rozhodl držet obecných trendů a představil dva nové iPhony s barevnými kryty, modely iPhone 5s a iPhone 5c. A ještě jednou zpátky k Samsungu, který přišel s prvním telefonem s prohnutým (nikoli ještě ohebným) displejem, Samsungem Galaxy Round.

Co se dělo u operátorů? Evropská unie prohlásila, že příští rok zruší roaming. Jednoduše zakáže operátorům zpoplatňovat příchozí hovory a u těch odchozích nechá ceny snížit na úroveň podobnou cenám za domácí volání. T-Mobile spustil svého vlastního virtuála Kaktus

kaktus

Mnohem zajímavější situace ale nastala okolo aukce frekvencí. Po prázdninové smršti žalob a stížností se aukce rozhodli zúčastnit všichni tři stávající síťoví operátoři. PPF se k překvapení všech účasti v aukci vzdalo (tehdy jsme ještě nevěděli, že probíhají námluvy s O2), svou mobilní firmu prodalo bývalému řediteli, který měl k dispozici peníze tajemných investorů (nejspíš fungoval jako pojistka PPF, kdyby koupě O2 nevyšla). Pátým účastníkem byla přes narychlo založenou firmu Sazka.

Aby toho nebylo málo, vypátralo se, kdo propůjčil hlas tajemné hlasové asistentce Siri.

Reklama