Útočníci se čím dál tím více zaměřují na mobily

Reklama

Bezpečnostní firma Check Point zveřejnila hlavní trendy z oblasti počítačové bezpečnosti za první pololetí roku 2019. Na prvním místě je obrovský nárůst na aplikace mobilního bankovnictví.

Ve srovnání s rokem 2018 došlo k 50% nárůstu útoků bankovních malwarů na mobilní zařízení, což ukazuje, jak se bankovní malware vyvinul a stal velmi běžnou mobilní hrozbou. Dnes je bankovní malware schopen krást platební data, přihlašovací údaje a finanční prostředky z bankovních účtů obětí a nové verze tohoto malwaru jsou připravené k masivní distribuci kýmkoli, kdo je ochoten zaplatit.

Mezi další trendy první poloviny roku 2019 patří útoky na softwarový dodavatelský řetězec (tedy nástroje, které používají vývojáři při tvorbě dalších programů), vylepšené útoky přes e-mail včetně lépe personalizovaných phishingových zpráv a útoky na zabezpečení cloudu.

Jak se proti nebezpečnému malwaru bránit? Určitě pomůže instalace aplikací výhradně z oficiálního obchodu, i když u Androidu ani to není stoprocentní zárukou. Dalším krokem je tedy nastavení dvoufázové autentizace všech bankovních a jiných služeb – aby vyžadovaly kromě zadání uživatelského jména a hesla třeba ještě jednorázový kód zaslaný SMS zprávou. No a dobrou volbou je samozřejmě pravidelně aktualizovaný antivirový program.

Reklama