V Anglii zkouší automatický pokutovač za jízdu s mobilem

Reklama

V hrabství Norfolk na západě Velké Británie testují unikátní systém, který automaticky pokutuje řidiče, pokud při řízení používají mobilní telefon. Zatím ale má nemalé mouchy.

Používání mobilu při jízdě je nebezpečné, prodlužuje reakční dobu, snižuje pozornost apod. Z tohoto důvodu je policisté v řadě zemí právem pokutují. Nejinak je tomu ve Velké Británii, kde dokonce chtějí svěřit tuto práci automatům.

Podobně fungují rychlostní radary. Automat změří rychlost projíždějících vozidel, pokud dojde k překročení, vozidlo vyfotí. Policisté pak fotku ručně zkontrolují a odešlou ji spolu s výzvou k zaplacení pokuty. Stejný systém lze zřídit i na křižovatkách, kde automaticky fotí projíždění na červenou.

V Norfolku již delší dobu provozují systém, který detekuje silný mobilní signál linoucí se z okolo jedoucích vozidel. Zatím jen rozsvítí varovný nápis (podobně jaké v českých obcích máme varovné měřiče rychlosti). Tamní vláda ale uvažuje, že by systém také automaticky vystavoval pokuty.

Jistě vás okamžitě napadne několik technických problémů. Předně není jasné, zejména při jízdě v koloně, z kterého auta se mobilní signál line. V krajním případě může být systém oklamán pouhým chodcem, který při chůzi telefonuje. Dále pak nelze bez bližšího zkoumání rozlišit, zda telefonuje řidič, spolujezdec, navigační systém nebo handsfree. Za tímto účelem by musely být vytvářeny a důkladně analyzovány doplňující fotky.

Reklama