V Británii odkládají aukcí frekvencí už pět let

Reklama

Český telekomunikační trh je v mnoha ohledech pozadu, může nás tedy škodolibě těšit, že aspoň v aukci frekvencí uvolněných přechodem na digitální televizi jsme dopředu před takovou zemí, jako je Velká Británie. Tam sice aukci plánují od roku 2007, začne ale až v lednu.

Aukce volných frekvencí probíhají touto dobou ve většině evropských zemích, všude se totiž uvolnilo pásmo po skončení vysílání analogové televize. V Česku aukce před pár dny začala (přihlásili se do ní O2, T-Mobile, Vodafone a PPF), v Británii by měla odstartovat v lednu 2013.

Měla přitom proběhnout už v roce 2007, kvůli různým byrokratickým průtahům a žalobám se ale začátek aukce odsunoval a odsunoval tak dlouho, až je Británie nejen za takovými specifickými trhy, jako je ten český, ale třeba i za telekomunikačně vyspělejším Německem.

Pro porovnání uvádím ještě částku, kterou britský regulátor Ofcom (obdoba našeho ČTÚ) očekává jako poplatek za volné frekvence. Je to 1,3 miliardy liber (asi 41 miliard korun), tedy podstatně méně než za licence na 3G frekvence, které před deseti lety vydražili v Británii za 22 miliard liber (699 miliard korun). Podstatně slavnější je situace ve zmiňovaném Německu, kde nedávno vydražili 4G frekvence za 4,4 miliardy eur (115 miliard korun).

Reklama