V Česku vládne Android, v Evropě ho předstihuje iOS

Reklama

Podle statistik webu StatCounter je nejčastějším smartphonem v Česku přístroj s operačním systémem Android. V Evropě naopak uživatelé dávají přednost iPhonu. Podíl Windows Phone roste pomalu, ale jistě, zejména ale v zahraničí.

Web StatCounter měří statistiky operačních systému podle toho, jak často se přístroje s jednotlivými systémy připojují k internetu. Takové měření má samozřejmě smysl jen u chytrých telefonů, které se k internetu připojují poměrně často, u běžných telefonů nedává tak přesné výsledky. Oproti oficiálním statistikám publikovaných výrobci ukazuje StatCounter podíl, kolik telefonů s určitým systémem je aktuálně používáno, nikoli kolik se jich v určitém období prodalo.

Nejprve se podívejme na statistiky pro Česko. V prvním čtvrtletí 2012 byl nejpoužívanějším systémem Android následovaný iOS a velmi těsně Symbianem. Všimněte si, že ani v grafu za druhé čtvrtletí zatím nefigurují Windows Phone, ve druhém čtvrtletí ale výrazně poklesl podíl používaných mobilů se Symbianem (z 20,04 % na 16,83 %). Doufejme, že zahájení prodeje Lumia 900 v červenci 2012 se statistikami Windows Phone trochu zahýbe.

Trochu jiná je situace v sousedním Rakousku, tam je sice na prvním místě také Android a na druhém iPhone, podíl mobilů se Symbianem je ale takřka zanedbatelný (ve druhém čtvrtletí 2012 pouze 3,12 %). Podíl mobilů s Windows Phone příjemně roste, z 1,27 % v prvním čtvrtletí na 1,93 % v druhém čtvrtletí 2012.

Zcela jiná je situace u našeho severního souseda, tedy v Německu. Tam je na prvním místě iOS následovaný velice těsně Androidem. Pozor, v prvním čtvrtletí byl náskok iOS mnohem větší, teď jsou pozice obou systémů takřka vyrovnané. Apple by měl rychle uvést nový iPhone, jinak se v Německu se zlou potáže. I v Německu mírně roste podíl přístrojů s Windows Phone, namísto 1,53 % v prvním čtvrtletí měly tyto telefony 1,6 % ve druhém.

Na závěr se podíváme na souhrnná data za celou Evropu. V tomto případě iPhone neotřesitelně vládne, i tady ale postupně ustupuje telefonům s Androidem. Kromě Androidu a Windows Phone jsou všechny operační systémy na sestupu, snižuje se podíl telefonů se Symbianem, Series40 i BlackBerryOS. Windows Phone rostou z 0,84 % na 1,24  % (což je mimochodem nárůst o 47 %).

Jaký lze z uvedených dat učinit závěr? V podstatě je jasných několik věcí, které by každý, kdo dění v mobilním světě trochu sleduje, dávno dobře ví.

Předně, roste podíl mobilů s Androidem, přičemž Android je jeden z nejrozšířenějších systémů v současných smartphonech. Za druhé, Apple má nejvyšší čas přijít s něčím zásadně novým, možná levnějším, pokud se chce udržet na čelních příčkách žebříčku. Samozřejmě klesá podíl mobilů se Symbianem, což je vzhledem k omezení produkce těchto přístrojů takřka na nulu docela pochopitelné. Windows Phone jsou všude na vzestupu, jejich podíl je ale stále jen zanedbatelný a budou se muset hodně ohánět, aby se dostaly do první trojky.

Reklama