V Liberci mají chytré parkování s Internetem Věcí

Reklama

Pokud zavítáte do Liberce, můžete si užívat všech výhod chytrého parkování. Řešení založené na technologii Sigfox dodala ČD Telematika. A co přesně chytré parkování přináší?

Základem je malé magnetické čidlo, které je potřeba zabudovat do každého parkovacího místa. To pak sleduje, jestli nad ním parkuje auto. Baterie v čidlu vydrží bez problémů pět let. Informace o svém stavu dokáže parkovací místo hlásit přes Internet Věcí (IoT) technologií Sigfox na centrální server.

Co s ním server udělá, to už je druhá věc. Pro začátek může magistrát města sledovat vytíženost jednotlivých parkovišť a přizpůsobit tomu například ceny za parkovné. Kde se parkuje málo, bude asi vhodné zlevnit, kde jsou naopak parkoviště příliš vytížená, asi by se mělo zdražit (a uvažovat o vybudování nových parkovišť).

smart_parking_liberec

Své  výhody má ale chytré parkování i pro řidiče. Pomocí speciální aplikace mohou sledovat, jak jsou jednotlivá parkoviště obsazená, a najít si nejbližší volné místo. Co přesně s chytrým parkováním udělá Liberec, to ještě uvidíme.

Reklama