V mobilu máme citlivá data, ale nezabezpečujeme [výzkum]

Reklama

Virtuální operátor Sazka Mobil si nechal zpracovat výzkum mezi uživateli mobilů, v němž zjišťoval, jaké citlivé informace si do mobilů ukládají, a jak své telefony zabezpečují.

Tu a tam proběhne médii série nahých fotek některé celebrity, které jí někdo ukradl z nedostatečně zabezpečeného mobilního telefonu. Nejen celebrity se ale fotí nahé a nějaká citlivá data má ve svém mobilu skoro každý.

Z výzkumu například vyplynulo, že z citlivých dat mají lidé v mobilním telefonu nejčastěji mobilní bankovnictví (20 %), PINy k platebním kartám (15 %), čísla bankovního účtu (14 %), hesla a jiné přístupové kódy (13 %) či různé citlivé fotografie (11 %). 58 % respondentů do mobilu žádné citlivé informace a data neukládá. Zhruba polovina Čechů (47 %) se obává zneužití osobních fotografií ze svého mobilního telefonu. Asi 6 % dotazovaných už má zkušenost se zneužitím mobilního telefonu

70 % lidí v průzkumu k zabezpečení telefonu využívá bezpečnostní zámek/kód/PIN. Celých 23 % dotazovaných ale nevyužívá žádnou z možností zabezpečení mobilního telefonu, tedy ani základní bezpečnostní opatření jako je zamykání displeje.

Na druhou stranu je třeba říci, že většina z nás má mobil na očích takřka neustále. Téměř třetina (27 %) dotazovaných přiznává, že mobil kontroluje „pořád“. Více jak třetina respondentů (35 %) se na něj dívá pravidelně pro případ, že by někdo psal či volal, 32 % lidí pak mobil kontroluje několikrát denně. Zbylých 6 % tak činí jen zřídka. To peněženku několikrát denně kontroluje polovina respondentů (51 %), ostatní tak ovšem činí jen jednou denně, občas nebo vůbec.

Reklama