VÁNOCE: Objednávejte dárky z ciziny

Reklama

Při nákupu dárků se vůbec nemusíte omezovat na české obchody. Spoustu věcí pořídíte levněji v rámci adventních výletu po okolních zemích, jiné zase bez problémů objednáte přes internet. Podívejte se, na co si dát v podobných případech největší pozor.

I když se vám někdo bude snažit namluvit, že nakupovat elektroniku v cizině hraničí s pašeráctvím, nevěřte mu. Přinejmenším v rámci Schengenského prostoru je zaručen volný pohyb zboží, můžete tedy nakupovat takřka cokoliv bez jakýchkoliv zásadních omezení.

Proč kupovat mobily, tablety nebo třeba jen pouzdra v cizině? V řadě případů jsou tam levnější (pozor ale na to, že v některých případech doplatíte daň a clo). Často najdete v cizině zboží, které se v Česku vůbec neprodává (např. nové telefony Nokia Lumia). V tom případě ale dávejte pozor na to, zda telefony podporují české mobilní sítě, mají českou nabíječku apod.

V rámci EU je vše v pořádku

Nejjednodušší tedy bude, když se po mobilech či mobilním příslušenství poohlédnete při svých výletech do Rakouska, Německa, Polska či Slovenska. Elektronika prodávaná oficiálně v těchto zemích (jakožto i dalších zemí EU) je schválena pro provoz v českých mobilních sítích. Její dovoz nepodléhá placení daně ani cla.

Trošku problém může nastat s češtinou. V podstatě máte dvě možnosti. Buď výrobce nahrál do telefonu jazykový balíček obsahující všechny evropské jazyky (a mezi nimi tedy i češtinu), nebo si český firmware stáhnete z internetu a nahrajete do telefonu sami (případně požádáte servis). V tom případě si dejte pozor na automatické aktualizace, které vám mohou stáhnout do telefonu původní jazykovou verzi.

Když už jsem zmínil servis, s tím může také nastat drobný problém. Dnes už většina výrobců poskytuje tzv. EU záruku, díky níž můžete reklamovat mobil zakoupený v kterékoliv zemi EU v servisu v jakékoliv jiné zemi EU. Najdou se ale takoví, kteří striktně trvají na tom, že v Česku budou v rámci záruky opravovat jen telefony v Česku prodané. V případě poruchy by tak nezbývalo, než se vydat zpátky do země, kde jste mobil koupili, nebo ho tam aspoň poslat poštou.+

Mimo EU zaplatíte daň i clo

Horší je to se zařízeními kupovanými mimo Evropskou unii. Pokud je koupíte na dovolené nebo služební cestě, máte ještě naději, že si jich celník ve vašem kufru nevšimne. Pokud ale chcete postupovat podle práva nebo si objednáte mobil poštou z internetového obchodu, budete muset něco připlatit.

Předně je to DPH ve výši 20 % z ceny. Daň budete platit u každého zboží, jehož cena je vyšší než 22 eur (550 Kč). Výše cla se liší podle druhu zboží, které jste objednali, vypočte vám ho celní správa u zásilek s cenou přesahující 150 eur (3 750 Kč). V praxi to vypadá tak, že vaši zásilku ze zemí mimo Evropskou unii zadrží celní správa hned na letišti Ruzyně. Zjistí, jakou částku vám vyměřit, a zásilku vám zašle na dobírku ve výši této částky.

Zvláště elektronika dovážená či objednaná ze zemí mimo Evropskou unii často nepodporuje češtinu a nemá český manuál. Kromě toho narazíte na extrémní problémy se záručními opravami. V řadě zemí platí pro záruku jiná pravidla (například trvá jen jeden rok). I pokud se vejdete do garantované záruky, budete muset rozbitý telefon odeslat či jinak dopravit do místa, kde jste ho koupili.

Toto má skvěle vyřešeno třeba Amazon, který rozbité čtečky Kindle mění kus za kus. Po nahlášení poruchy (a pokusu opravit ji na dálku) vám automaticky pošle novou čtečku spolu s nálepkou, kterou nalepíte na tu starou. Jakmile se potkáte s kurýrem vezoucím vám nový Kindle, prostě mu dáte porouchanou čtečku, a o víc se nestaráte.

Reklama