Velký přehled mobilní historie

Reklama

Připomeňte si souhrnně historii významných mobilních značek a všech operátorů působících v Česku. Víte, že Nokia se jmenuje podle kuny a původně vyráběla pneumatiky? Už jste někde četli, že Vodafone je původně vojenská firma? Nebo že Huawei znamená v překladu „Čína může“? Přinášíme souhrnný článek o české mobilní historii.

Nejprve si připomeneme články zabývající se historií jednotlivých mobilních značek působících na českém trhu.

Apple: Být první v abecedě

Nejprve byl výrobce počítačů. Až málem zkrachoval, přibral si k počítačům hudební přehrávače a později i mobily, tedy jediný jediný mobil,  a tablety, tedy jeden jediný tablet. Dnes se mu daří velmi dobře, patří k nejlépe oceňovaným značkám a nejbohatším firmám na světě.

Emporia: Mobil pro vlastní matku

Rodinná firma z Rakouska se nejprve specializovala na bezdrátové telefony pro pevnou linku. Pak její ředitel koupil matce nový mobil a strávil několik dalších víkendů marným vysvětlováním jeho funkcí.

HTC: Rychlá cesta na vrchol

HTC začalo jako výrobce OEM mobilů, na které si lepili svá loga ostatní výrobci nebo mobilní operátoři. I v Česku jsme mohli potkat přístroje řady T-Mobile MDA, které pocházely právě z dílen HTC.

Huawei: Od sítí po telefony

Huawei vyrábí kromě telefonů také prvky síťové infrastruktury. Právě nyní se podílí na modernizaci 2,5G sítí a budování 3G sítí všech českých operátorů. Původně čínská firma dokázala nabídnout dostatečnou kvalitu za příznivou cenu.

LG: Od zubní pasty k postavičce Pac-mana

LG je významným jihokorejským čebolem. Vyrábí všechno možné od domácí kosmetiky až po bílo techniku. Mobilní telefony jsou tak sice jen jedním, ale rozhodně důležitým kamínkem mozaiky.

Nokia: Od papíru k mobilům

Nokia začínala původně jako papírna, poté vyráběla pneumatiky či boty (oboje mimochodem stále vyrábí následnické firmy), přešla k elektronice a na konci devadesátých let se rozhodla specializovat výhradně na mobilní telefony.

Samsung: Tři hvězdy nad Soulem

Další jihokorejský čebol na našem trhu. Podobně jako LG, i Samsung působí v mnoha oborech. Jeho záběr zahrnuje např. výrobu lodí či letadel, bankovnictví nebo provozování luxusních hotelů. Ve výrobě mobilů je aktuálně nejlepší, prodá jich totiž nejvíc na světě.

Sony (Ericsson): Spolupráce přes půl světa

Slibné manželství japonské Sony a švédského Ericssonu bylo po deseti letech rozvedeno. Veškerý mobilní majetek zůstal japonské manželce, firma nyní vyrábí zajímavé telefony pod značkou Sony.

Nyní si můžete pročíst popis historie tří mobilních operátorů.

O2: Všichni jsou tu z O2

O2 vzniklo prodejem českého monopolního operátora Český Telecom (s mobilní divizí Eurotel) španělské skupině Telefónica. Také Telefónica byla původně národním monopolním operátorem, po liberalizaci trhu a privatizaci státních podniků ale začala expandovat.

T-Mobile: Z pošty mobilním operátorem

V Česku působil T-Mobile nejprve jako Radiomobil. Vlastnily ho České radiokomunikace a provozoval síť Paegas. Následně byl prodán německému Deutsche Telekomu, který zase vznikl jako telekomunikační odnož tamní pošty.

Vodafone: Hlas, data, telefon

Na našem trhu jste se mohli setkávat se sympatickým Oskarem, což byl název sítě provozované společností Český Mobil (později Oskar Mobil). I tato firma byla prodána nadnárodní skupině, tentokrát britskému Vodafonu, který jako jediný z uvedených operátorů nezačínal coby národní monopol.

A do třetice stručný přehled firem, které vyrábějí pro (nejen české) operátory mobilní sítě. Protože jen málokdo z našich čtenářů asi bude stavět vlastní mobilní síť, shrnuli jsme všechny informace v jediném článku.

Ericsson

Švédský Ericsson se věnuje telekomunikacím v podstatě od samého začátku své existence, aktuálně se věnuje výhradně výstavbě sítí.

Nokia Siemens Networks

Poměrně mladou firmou je finsko-německé uskupení vzniklé spojením síťových divizí Nokie a Siemensu v roce 2006.

Huawei

Čínská firma, která u českých operátorů boduje cenou, přijatelnou kvalitou, nízkou spotřebou a malými rozměry svých síťových prvků.

ZTE

Další Čínská firma v Česku vybudovala síť pro CDMA mobilního operátora U:fon.

Samsung

Kromě všech možných výrobků produkuje Samsung ve své divizi Telecommunication Systems LTE technologii pro 30 operátorů a WiMax technologii pro 60 operátorů po celém světě.

Reklama