Velký přehled roamingu: za kolik volat z dovolené

Reklama

Prázdniny začaly, Češi vyrážejí do Chorvatska a Itálie. Kromě toho došlo ke dalšímu snížení cen eurotarifů. Podívejte se na kompletní přehled roamingových cen.

Nejprve rychlé shrnutí základních principů. Jakmile  se s mobilem přiblížíte ke státní hranici, začne váš mobil „chytat“ zahraniční mobilní sítě. To platí i opačným směrem, i po přejezdu hranic můžete ještě několik kilometrů chytat sítě české. Jakmile se ale přihlásíte do sítě zahraničního operátora, platí pro vás ceny tzv. roamingových hovorů.

Při volání v zahraničí platíte poněkud vyšší sazby za odchozí hovory, to ale asi každý předpokládá. Stejně tak jsou dražší textové a multimediální zprávy a datové přenosy (zvláště u posledních jmenovaných mají lidé často problém, datové přenosy totiž mobily generují jaksi samovolně při automatickém stahování e-mailů, zjišťování polohy apod.). V roamingu ale platíte i za hovory příchozí, zatímco ten, kdo vám volá, platí stejnou částku, jako byste byli v Česku.

Díky, Evropská unie

Ještě před pár lety bylo volání v cizině jen pro milionáře, dnes už ale díky aktivitě eurokomisařky Redingové můžeme volat za relativně výhodné ceny. Když operátoři nerespektovali její doporučení, rozhodla z pozice síly a nařídila jim, aby svým zákazníkům nabídli tzv. Eurotarif s regulovanými cenami. Mohou samozřejmě nabízet i jiné roamingové tarify, to už je na nich, Eurotarif ale musí mít povinně.

V níže uvedené tabulce si můžete sami srovnat ceny Eurotarifu u všech operátorů. Všimněte si, že bez výjimky nabízí hovory za cca 7,50 Kč/min, příchozí za cca 2,20 Kč/min a SMS za cca 2,50 Kč. U Vodafonu je důležité ještě rozdělení světa do zóin, do nejzajímavější zóny 1 spadají následující země: Andorra, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Francouzská Guyana, Gibraltar, Guadeloupe, Guernsey, Irsko, Island, Itálie, Jersey, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Martinik, Monako, Německo, Nizozemí, Norsko, ostrov Man, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Reunion, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Vatikán, Velká Británie.

Operátor Zóna Odchozí Příchozí SMS
O2 EU 7,45 Kč/min 2,15 Kč/min 2,45 Kč
O2 zbytek Evropy 42,35 Kč/min 24,20 Kč/min 12,10 Kč
O2 zbytek světa 66,55 Kč/min 54,45 Kč/min 12,10 Kč
T-Mobile EU, Chorvatsko, Lichtenštejnsko, Norsko, Island 7,47 Kč/min 2,18 Kč/min 2,48 Kč
T-Mobile zbytek Evropy, USA, Kanada, Rusko, Čína, Izrael, Egypt 35 Kč/min 18 Kč/min 9,60 Kč
T-Mobile zbytek světa 69 Kč/min 49 Kč/min 14,60 Kč
Vodafone Zóna 1 (zejména EU) 7,47 Kč/min 2,17 Kč/min 2,49 Kč
Vodafone Zóna 2 30,52 Kč/min 17,81 Kč/min 9,68 Kč
Vodafone Zóna 3 61,01 Kč/min 35,59 Kč/min 14,52 Kč

Jak vidíte, operátoři sice podlehli tlaku Evropské unie a nabídli volání po Evropě za nízké ceny, na oplátku se ale pokusili svým zákazníkům Eurotarif náležitě znechutit drahým voláním z neeurounijních zemí. Až donedávna mezi ně řadili i Chorvatsko, oblíbenou turistickou destinaci Čechů, vzhledem k letošnímu přijetí Chorvatska do EU se nás ale tento problém již netýká.

Eurotarif není vždy nejvýhodnější

Eurotarif se vyplatí zejména těm, kdo cestují do zemí Evropské unie a volají spíše méně než více. Tzn. pro běžné dovolenkáře, kteří potřebují občas zavolat rodičům, že v pořádku dorazili, voda je teplá a pivo studené. Pokud cestujete často mimo země EU, případně voláte hodně, možná se vám vyplatí některý z jiných roamingových tarifů.

O2 nabízí tarif Volání bez hranic, který umožňuje veškeré hovory za 3,90 Kč/min, a to jak odchozí, tak příchozí. Za stejnou cenu, tedy 3,90 Kč, můžete odeslat textovou zprávu. Drobnou nepříjemností je účtování spojovacího poplatku pro každý odchozí i příchozí hovor. V rámci EU, Chorvatska, Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska je nulový, ve zbylých evropských zemích vás ale každý hovor přijde na 50 Kč+provolané minuty, v ostatních zemích pak na 80 Kč+provolané minuty.

O2 ale také využívá faktu, že má své sítě v řadě zemích. Označuje je jako „smart země“ a účtuje v nich v rámci Smart Roamingu výhodnější sazby. Konkrétně se jedná o Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Itálii, Španělsko, Francii, Řecko, Kypr, Maltu, Tunisko, Turecko, Egypt, Thajsko, Malajsii. V těchto zemích zaplatíte 12,50 Kč/min za odchozí hovor a 6,05 Kč/min za příchozí hovor (30 příchozích minut měsíčně máte zdarma). Ve zbylých EU zemích ceny rostou na 30,25 Kč/min a 24,20 Kč/min, v evropských zemích se pak odchozí hovory zdražují na 42,35 Kč/min, cena příchozích zůstává na 24,20 Kč/min. Země nespadající ani do jedné z výše uvedených kategorií jsou účtovány sazbami 66,55 Kč/min (odchozí) a 54,45 Kč/min (příchozí). SMS mimo Smart země stojí vždy 12,10 Kč.

Vodafone má podobný typ roamingu jako je O2 Volání bez hranic. Jmenuje se Vodafone Passport a pokud si ho aktivujete, budete po celém světě volat za ceny vašeho českého tarifu. Jedinou odlišností je spojovací poplatek, který se účtuje za každých 20 minut odchozího i příchozího hovoru. Ve většině evropských zemí činí tento poplatek 22,18 Kč, v Severní Americe, Austrálie, Číně a Indii pak 50,42 Kč a ve zbytku světa 80,67 Kč.

Pro krátké služební cesty dobře poslouží Vodafone Roaming na den, který stojí 99 Kč/den a umožní volání a posílání zpráv s využitím domácího tarifu.

Pro každého něco jiného

U O2 máte tedy na výběr mezi Eurotarifem, Volání bez hranic a Smart roamingem. Eurotarif je nejvhodnější pro krátké hovory v rámci EU, kdy se ještě nestihne rozumně rozpustit spojovací poplatek Volání bez hranic. Pokud vyjedete mimo EU, ale pohybujete se v rámci Smart země, aktivujte si rozhodně Smart tarif. Na krátké hovory mimo EU je výhodný. No a v ostatních případech se bude hodit Volání bez hranic, stačí volat déle než pár minut, aby se účtovaný spojovací poplatek stihl rozpočítat mezi jednotlivé minuty. Např. 50Kč spojovací poplatek se u desetiminutového hovoru rozpočítá na 5 Kč/min, díky čemuž je výsledná minutová sazba 8,90 Kč/min (5 Kč podíl spojovacího poplatku, 3,90 Kč/min za volání).

Zákazníci T-Mobilu to mají nejjednodušší, operátor jim nabízí jediný tarif a tím jejich možnosti volby končí.

To lidé se SIM kartou Vodafonu si mohou vybírat mezi Eurotarifem a Vodafone Passportem (ať už měsíčním s účtováním spojovacích poplatků nebo na den s jednorázovým paušálem). V tomto případě je volba podobná jako u O2. Pokud voláte spíše krátce a hlavně ze zemí EU, volte Eurotarif. Pro delší hovory nebo jiné země sáhněte po Passportu.

Reklama