Vertu Ti: konec Symbianu, nastupuje Android

Reklama

Výrobce luxusních telefonů Vertu byl dříve jednou z divizí Nokie. Ta se ho ale v rámci úsporného škrtání nákladů relativně nedávno zbavila, stejně jako operačního systému Symbian. Mobily za statisíce tak musely najít nový operační systém, stal se jím Android.

Prvním Vertu nové éry je model Ti, který se bude prodávat od 7 900 eur výše (v závislosti na luxusnosti provedení, množství zlata a diamantů, které chcete na svém mobilu mít atd.), tedy po přepočtení na koruny a přičtení české DPH asi 240 tisíc. Mobily s takovou cenou se mohou v Česku prodávat na jediném místě, v luxusním butiku Vertu na Pařížské ulici v Praze.

Vertu Ti je překvapivě nevybavený smartphone s Androidem. Opravdu jde spíš o design a ruční výrobu, než přemíru zbytečných funkcí. Tělo o rozměrech 130 × 59 × 13 mm váží v závislosti na použitých doplňcích 181-201 g. Je vyrobeno z broušeného titanu, a keramických hmot, podle volby pak dozdobeno osmnáctikarátovým zlatem, kůží aligátora nebo „běžnou“ černou kůží.

Vertu_Ti_1

Displej má úhlopříčku 3,7″ a rozlišení 800 × 480 bodů, zadní fotoaparát snímá fotky v rozlišení 8 Mpx. Ty pak můžete ukládat do vnitřní 64GB paměti. Samozřejmostí je akcelerometr, gyroskop a přijímač signálu GPS, ostatně, díky Androidu ve verzi 4 budete moci využívat řadu navigačních služeb.

Vertu_Ti_2

Z datových přenosů podporuje Vertu vše kromě LTE (výčtem tedy: GPRS, EDGE, 3G, HSUPA, HSDPA, HSPA+, HSPA+ 42), což se stalo největším terčem kritiky zahraničních médií. Musíme se k ní lehce přiklonit, i když v současné době si v Česku LTE moc neužijeme, telefon za čtvrt milionu asi nekupujete každý rok, takže by měl mít funkcí co nejvíc, aby nějakou dobu vydržel.

Reklama