Ostré tvary konstrukce, jméno českého designérského týmu Novague, Android 2.2, solidní funkční výbava s navigací Sygic a bohaté příslušenství. To je charakteristika prvního Androidu s českými kořeny a velkými ambicemi.
Verzo je novou značkou mobilních telefonů s česko-americkými kořeny. Přichází nejen se samotným přístrojem, ale také s upraveným rozhraním Androidu, vstřícným způsobem komunikace s fanoušky a majiteli, zajímavou prezentaci najdete na webu Verzo. Verzo chce být svým způsobem unikátní podobně jako legendární značka Apple iPhone. První telefon Verzo dostal jméno Kinzo a už na první pohled jde o unikátní kousek. Na designu konstrukce se podílelo Novague design studio známé originálními projekty, podívejte se na jejich web www.novague.com. Z vyjádření Novague studia je jasné, že upravovali jak vzhled konstrukce mobilu, tak i komplet příslušenství včetně samotné krabice, v níž si mobil odnesete. Tvary produktů se inspirovaly hrou hran a mají připomínat diamant.
Verzo Kinzo v době svého uvedení v polovině listopadu startovalo s cenovkou přes 10 tisíc korun, na popud mobilní veřejnosti a zájemců výrobce snížil cenu o pár tisíckorun níže. Takže nyní je Verzo k mání ve dvou typech balení s/bez držáku do auta za ceny 8 700 Kč a 8 000 Kč. Cenovka to není nijak lidová, takže se pojďme podívat, co si za obnos odnesete.
Balení, příslušenství
Hranatá krabice dosáhla na nejdelší hraně délky 31 cm, což v době zmenšování takových obalů pro nejlepší ekonomiku transportu působí jako zjevení. Pevný obal už tvary naznačuje netradiční obsah a je tomu tak. Pod víkem se v průhledném plastu vyjímá samotný přístroj, pod touto částí čeká další patro s pouzdrem, dvěmi ochrannými foliemi a návodem. Vše je usazeno do výřezů v měkkém tmavém materiálu a všude číhá logo Verzo. Nejspodnější patro potěší nejvíce. Dvě malé krabičky ukrývají microUSB kabel o délce 1 m a špuntová sluchátka s třemi páry nástavců do uší. Sluchátka nevedou za krkem, ale visí klasicky od uší, nedá se s nimi volat, postrádají mikrofon. Musejí mít zahnutý 3,5mm jack, Kinzo má totiž 3,5mm na boku. K nabití kromě počítače použijete malou síťovou USB nabíječku, do níž zasunete uvedený kabel. Kompaktní provedení nabíječky připomíná tu od HTC. Zašedlá krabička u nabíječky ukrývá miniSD adaptér pro microSDHC kartu v mobilu s kapacitou 8 GB. Ani na ní nechybí logo výrobce.
Pro cestování upotřebíte kovovou autonabíječku do zapalovače, opět použijete microUSB kabel ke spojení. Do balení Verzo Kinzo výrobce vložil voucher na aktivaci navigace Sygic (mapy Evropa + Rusko), kterou stáhnete z Marketu a aktivujete vložením kódu pod stíratelným povrchem. Sygic se prodává za 990 Kč, takže je to příjemný dárek. V balení GPS pack k Verzu dostanete i autodržák na sklo. Jeho provedení je opět originální, jde o klasickou přísavku spojenou s kusem plastu potaženým nanopovrchem, známou nanopodložkou. Jakkoliv je toto řešení univerzální pro jiné značky telefonů, počítejte s údržbou. Povrch se zanese prachem a nečistotami, ale po opláchnutí vodou je opět připraven plnit své úkoly.
Konstrukce, ovládání
Verzo Kinzo je telefon větších rozměrů 132 × 70 × 12 mm, hlavně šířka 70 mm je v ruce pořádně znát, nezanedbatelná je i hmotnost 155 g. Plastová konstrukce ponurých odstínů navozuje dojem laciného lowendu, přitom tomu tak není. Jak by se mohlo zdát, že konstrukce pochází z jedné z mnoha čínských továren, není to tak zcela pravda. Studio Novague tvary upravilo k obrazu svému, takže rovné strany vidíme na čelní, zadní a spodní straně. Boky se uprostřed rozbíhají do šířky, na dotek i pohled jsou patrné vystouplé hrany. Celý mobil obíhá šedý plastový rámeček, na čelní straně přechází do prostoru pod displejem, nechybí futuristické logo Verzo.
Na čelní straně nejvíce místa zabral displej s velikostí 4,3″ (57 × 95 mm) s rozlišením 480 × 800 bodů. Technologie TFT nijak nepřekvapí, možná jsme se těšili na AMOLED. Přestože máte v balení dvojici ochranných folií (matnou a hladkou), osobně bych na něj nic nelepil. Krycí plast totiž rád odráží své okolí a tak byste si čitelnost akorát zhoršili. Displej může automaticky regulovat jas, já jsem používal manuální nastavení nejvyšší hodnoty. Na sluníčku je dobré displej zastínit, jinak neuvidíte téměř nic, krycí plast nijak ochotně nechytá otisky prstů. Reakce na doteky jsou přesné, s tímhle nejsou potíže. Nad displejem se vyjímají čidla osvětlení a přiblížení, také videokamera pro hovory nebo autoportréty. V černém plastu pod displejem sídlí ovládací tlačítka, svítí slabým světlem a to krátkou dobu, ale i tak díky za to. Kromě Menu a návratu na pohotovostní displej tu máme lupu s hledáním v Googlu a vracečku.
Levý horní roh dostal dvojici tlačítek hlasitosti a hlavně 3,5mm jack sluchátek. Za tohle řešení se nedá designérům poděkovat, pro nošení v kapse se to moc nehodí. Nahoře upotřebíte tlačítko zámku a zapnutí, pravá strana zůstal holá. Konektor microUSB najdete na spodní straně, tamtéž nepřeslechnete hlasitý monofonní reproduktor. Průzkum konstrukce pokračuje na zádech, která jsou tvořena jedním kusem černého plastu. Drží na svém místě pevně a od Kinza jej musíte odtrhnout nehty.
Přístup tak získáte k 1 530 mAh baterii (opět s logem Verzo) a až po jejím vyjmutí ke slotu microSDHC a SIM. K výdrži asi jediné, při běžném použití na data, Wi-Fi, volání a zprávy je nejjistější dobíjet denně. Přestože se u čočky fotoaparátu nepíše žádný údaj, od výrobce víme o 5Mpx snímači s autofokusem, navrch s LED bleskem. Jelikož chybí hardwarová spoušť, fotí se dotykem displeje.
Hardware, systém, funkce
Verzo Kinzo dostalo Android ve verzi 2.2, starší variantu Androidu mírně poupravilo grafické prostředí Verzo GUI. To by se mohlo mírně měnit na základě požadavků od uživatelů v rámci možné updatu. O chod mobilu se stará jednojádrový 1GHz procesor TI OMAP 3630 a 512 MB RAM. Uvnitř mobilu je 512 MB místa pro data, vydatně poslouží přibalená 8GB microSDHC karta. Verzo Kinzo kamarádí s datovými přenosy, takže tu máme Wi-Fi i 3G sítě (chybí zmínka o HSUPA).
Produktové stránky Verzo Kinzo hovoří o tom, že prostředí a rozmístění ovládacích prvků v Androidu s Verzo GUI prošlo průzkumem mezi testery nebo vývojáři. Osobně mi provedení grafiky a ikon vyhovovalo. Pokud by se vám Verzo GUI nelíbilo, můžete mít čistý Android 2.2, více na webu výrobce. Pokud by se majitelům něco vyloženě nelíbilo, mohou přispět do fóra v aplikaci TellMe. Odtud budou vývojáži čerpat inspiraci k úpravám v možném updatu. Během testování se v TellMe sešly dvě připomínky a to jedna na umístění 3,5mm jacku na boku mobilu – jeho přesun na horní stranu; druhá hovoří o tom, kdy bude update na Android 2.3. Majitelů Verzo Kinzo zatím moc není, tak se snad práce s komunitou rozjede více.
Autoři si dali práci s počeštěním prostředí Androidu, přepracovali grafiku pohotovostního displeje. Ten se rozkládá na třech částech, dole jsou stále viditelné 4 ikony – standardně Telefon, Zprávy, E-mail a Aplikace (hlavní menu). Uvidíte widgety s čase, datumem, počasím. Už při stisku tlačítka Menu odhalíte nedostatečný překlad Settings místo Nastavení, stejně tak její podnabídka postrádá češtinu. Trojici pohotovostních displejů můžete očíslovat a měnit to, který z nich je domovský. Měnit se dá pozadí, včetně animovaných tapet. Klasickým podržením prstu vyvoláte nabídku přidání zástupce aplikace, widgetu, složky.
Hlavní nabídka se stejně jako pohotovostní displeje nepřetáčí dle naklonění mobilu, jind už to funguje. Základní funkční nabídka nabízí tradiční zásobu aplikací pro volání a zprávy, e-maily, nechybí kalendář, kalkulačka, mapy Googlu, prohlížeč, rovněž správce souborů. Jejich vzhled a funkce nepřekvapí, stejně jako prostředí aplikace pro fotoaparát či Galerie. Hromadu programů si samozřejmě stáhnete z Marketu.
K rychlosti odezvy při používání Kinza nemám připomínek, jelikož není prostředí nijak graficky komplikované, hardware stíhá. Trochu mi asi vadila menší hlasitost hovorů a to i na hlasitý reproduktor. K zadávání textu slouží QWERTY klávesnice a to jak horizontálně, tak vertikálně. Zprávy se řadí do konverzací. Pro e-maily čeká aplikace s podporou IMAP, POP3 a Exchange, nastavení v několika krocích zvládne každý.
Trochu mne zklamala kvalita přibalených špuntů. Hudební přehrávač vyniká velmi hlasitým výstupem a jiná sluchátka ukázala, že Verzo hrát umí. Takže s těmi erárními sluchátky si moc kvalitního zvuku neužijete, hrají samé nevýrazné středy, více hučí než basují a těch odlišených výšek je pomálu.
Hudební rozladění nahradí fotoaparát. Autofokus průběžně zaostřuje scénu, po doostření se ukáže zelený obdélník a vy tisknete spoušť. Reakce je téměž okamžitá, fotit se dá rychle za sebou. Upravíte režim zaostření Nekonečno, Makro nebo automatika, nechybí GPS geotagging, vyvážení bílé, režim blesku, nijak se nedá zoomovat. Na focení v interiéru se Kinzo moc nehodí, fotky dost šumí, nicméně venku je to lepší. Podívejte se na ukázkové fotky na konci článku. S fotoaparátem natočíte i 720p video, ukládá se do MP4.
Koupit?
Verzo Kinzo přichází s originálním pojetím designu konstrukce, příslušenstvím a filozofií s mottem „DiVERZOfy yourself“. Kompletní balení s příslušenstvím majitele nenutí pátrat po nějakých doplňcích, vše si koupí najednou, proto ta vyšší cena. Android 2.2 je určitě použitelný pro většinu uživatelů, nechybí žádné podstatné funkce, na ty další tu máme aplikace Marketu. Spořivější zájemci se poohlédnou třeba po novém ZTE Skate s Androidem 2.3, podobnou výbavou, ovšem bez bohatého příslušenství a ušetří i několik tisícikorun.
Technické parametry a funkce Verzo Kinzo
Rozměry a hmotnost: 132 × 70 × 12 mm, 155 g
Operační systém: Android 2.2 Froyo, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
Displej: 4,3 palce (57× 95 mm), kapacitní, TFT LCD, 480 × 800 bodů, 16 milionů barev
Datové přenosy: GPRS, EDGE, UMTS, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
Procesor a paměť: 1 GHz, 512 MB RAM, 512 MB ROM, 8GB paměťová karta microSDHC
Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon
Multimédia: 5 Mpx fotoaparát s autofokusem, LED blesk, 720p HD video
Baterie: 1530 mAh
GPS: ano, A-GPS, Google Mapy, navigace Sygic
Ukázkové snímky
Fotka 1 v plném rozlišení
Fotka 2 v plném rozlišení
Fotka 3 v plném rozlišení
Fotka 4 v plném rozlišení