Vivo X80 Lite 5G: frajírek na slunci [recenze]

Reklama

Telefon, který na slunci mění barvu? Vivo dokazuje, že téměř nic není nemožné. Designovka se slušnou výbavou podporuje rychlonabíjení a dobrou zprávou je výrazný pokles ceny pod 9 000 Kč.

Vivo X80 Lite 5G je telefon pro každodenní použití, potěší designem, rychlostí systému i fotkami. Ačkoliv původně startoval s cenou přes 10 000 Kč, nyní jen koupíte pod 9 000 Kč a ještě dostanete dárek fotbalový míč, Vivo je totiž partnerem fotbalového šampionátu v Kataru. V balení s telefonem najdete 44W rychlonabíječku, takže dobíjení z nuly na sto je otázkou pár desítek minut. Vivo nezapomíná ani na sluchátka, redukci USB-C na 3,5mm jack a průhledný silikonový obal. Takovou výbavu bychom u jiných výrobců marně hledali.

Telefon se neřadí mezi top zařízení na trhu a tak vám peněženku nezruinuje. Stejně tak akceptujeme plastové rámečky a povrch zad. A právě tady chce Vivo bodovat. Speciální vrstva pod matným povrchem na UV světle mění barvu. Uvnitř místnosti máte mobil spíše zlatý, na slunci během okamžiku mění barvu na oranžovou. A je to opravdu fofr. Pokud necháte na krytu prsty, „vypálí“ se vám jejich otisky. Jakmile je sundáte, hned se vše srovná do jednolité oranžové. Efektní záležitost!

Telefon potěší ostřejšími zkosenými hranami, tento „technický“ vzhled mi určitě vyhovuje. V ruce se drží pohodlně a jistě, 186 g hmotnosti je akorát. Velikost mobilu je adekvátní 6,44palcovému OLED displeji, Vivo vychvaluje 90Hz frekvenci. Obraz je velice slušný, stejně tak barvy a reakce na doteky. Navíc budete v displeji používat čtečku otisků prstů, za 4 dní používání pracovala spolehlivě, jen výjimečně mobil vynucoval zadání PIN místo otisku. Zlatavý odstín mají plastové boky telefonu, dole se vkládají nanoSIM, je tu podpora dualSIM či kombinace microSD a nanoSIM. Vedle sídlí USB-C slot a hlasitý reproduktor. Napravo se spolehlivě tisknout tlačítka zámku a hlasitosti.

Pod povrchem sídlí 4 500mAh akumulátor s podporou 44W nabíjení. Je fajn, že nabíječku dostanete rovnou v krabici. Výdrž mobilu je určitě jeden den, ale přežijete i víkend, pokud nebudete mobil stále držet v ruce. Když budete nabíjet třeba 50 %, stačí asi 20 min na nabíječce. Android 12 pohání MediaTek Dimensity 900 s 8 GB RAM a 256GB pamětí, ohledně daotvé podpory nechybí cenné 5G. Reakce systému jsou svižné, ale zažil jsem i pár kolapsů, kdy mobil jednoduše nepokračoval v práci a zasekl se. Pomohlo zavření všech aplikací. Na vině bude asi nadstavba FunTouch, která systém trochu brzdí.

Záda telefonu obsadil modul trojitého fotoaparátu, který vyčnívá nad povrch cca 1 mm. Fotí se hlavním snímačem 64 Mpx, širokáč 8 Mpx a makro 2 Mpx. Pro video je pak možné použít 4K a 30 sn./s nebo 1080p a 60 sn.s. Fotky jsou za dobré světla kvalitní hlavně z hlavního snímače, u širokáče klesá kvalita u krajů, detaily pak v ploše.

Závěr

Vivo X80 Lite 5G je dobře použitelný mobil, který zaujme zlatým provedením a zadním krytem, který mění barvu na UV světle. Výkon hardwaru dostačuje na každodenní používání, na focení se hodí hlavní snímač. Telefon není zbytečně těžký, nabízí slušnou výdrž a hlavně podporuje 44W rychlonabíjení.

Fotogalerie

Hlavní snímač – 2x zoom – 0,6 zoom

 

Hlavní snímač – 2x zoom – 0,6 zoom

Hlavní snímač – 2x zoom – 0,6 zoom

Vivo X80 Lite 5G – 1080p 60 sn./s.

Vivo X80 Lite 5G – 4K 30 sn./s.

Reklama