Vodafone a VUT v Brně provozují veřejný 5G UniLab

Reklama

Vodafone ve spolupráci s elektrofakultou VUT v Brně otevřel laboratoř, ve které si firmy mohou otestovat svá zařízení pro sítě 5G. Vodafone dodal technologie, vysoká škola zase odborníky a jejich know-how.

Laboratoř je od 20. 4. 2021 otevřena všem zájemcům. Na základě vyplnění jednoduchého formuláře na webových stránkách www.vodafone.cz/unilab budou kontaktováni specialisty Vodafonu ohledně termínu návštěvy.

Laboratoř vznikla jako výsledek spolupráce Vodafonu a Ústavu telekomunikací Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Operátor dodal do laboratoře vybavení v hodnotě několika milionů. Kromě spolupráce s komerčními subjekty bude sloužit k výuce studentů VUT.

Zájemci z průmyslu o vývoj či testování mají možnost zde ověřit například návrh desky plošného spoje v rentgenové komoře, mohou vyzkoušet odolnost svého zařízení vůči klimatickým změnám v teplotní komoře nebo v bezodrazové komoře otestovat anténní systémy. To jsou jen některé z možností, které pracoviště nabízí. Odborníci z fakulty ve spolupráci se specialisty Vodafonu doporučí výrobcům také vhodné komunikační principy pro dosažení maximální výkonnosti v 5G sítích a poradí také s vývojem bateriově napájených zařízení.

Na VUT vznikla unikátní testovací platforma, která v současné době umožňuje vývoj a testování zařízení s využitím tzv. Cellular IoT technologií, tedy NB-IoT a LTE Cat-M. „Unikátnost laboratoře spočívá jak v možnosti využití oddělené laboratorní sítě, tak i připojení do produkční mobilní sítě pro Internet věcí. V současné době se jedná o jedinou laboratoř v ČR, kde je možné otestovat chování chytrých zařízení či aplikací v mobilních sítích nové generace,“ upozorňuje výzkumník Pavel Mašek, který spolu s kolegy a s představiteli společnosti Vodafone stál u spuštění zmíněných sítí v Česku.

Reklama