Vodafone bojuje proti (kyber)šikaně

Reklama

Vodafone si nechal udělat mezinárodní výzkum mezi mladými, který se týkal kyberšikany. Protože se jedná o častý problém, rozhodl se proti ní bojovat.

Průzkum realizoval YouGov Plc. v období 1.-7. září 2015. Průzkumu se zúčastnilo 4 720 respondentů ve věku 13-18 let. Průzkum proběhl v těchto zemích: Velká Británie, Německo, Itálie, Španělsko, Nizozemí, Nový Zéland, Řecko, Jižní Afrika, USA, Irsko a Česká republika. Počet respondent za ČR – 223.

Takřka 20 % mladistvých se stalo obětí kyberšikany, což způsobilo pocit bezmoci, úplného osamocení a myšlenky na sebevraždu. Teenageři často přestali využívat sociální sítě nebo ignorovali školu. V Česku jsme na tom ještě relativně dobře, mezi všemi sledovanými zeměmi mají naši teenageři nejmenší osobní zkušenosti (pouze 8 %). Oproti tomu jich řada ví o podobném případě z rodiny či přátel (28 %) či někoho jiného (55 %).

Třetina šikanovaných se bojí o své zkušenosti komukoliv říct (v Česku je to dokonce polovina), především kvůli studu a strachu z reakce. Problém měli i s kamarády, kteří neví, jak šikanovaného utěšit.

Kdyby existoval vhodný emotikon, využilo by ho 72 % teenagerů (v Česku 58 % a ještě k tomu přidají vhodná slova). Globální Nadace Vodafone proto spustila iniciativu proti kyberšikaně, která používá speciální emotikony a hashtag #BeStrong, s cílem zvýšit povědomí o důležitosti projevu soucitu a podpory všem, kteří se s online šikanou setkali. Speciální sadu podpůrných emotikonů vybrali sami účastníci průzkumu. Vodafone nyní pracuje na tom, aby byly tyto emotikony k dispozici také ve vybraných komunikačních aplikacích a platformách k běžnému použití.

Vodafone_emotikony_1

Vodafone_emotikony_2

V rámci #BeStrong kampaně navíc Vodafone věnuje 14 centů (asi 3,70 Kč) neziskovým organizacím bojujícím proti kyberšikaně za každý retweet na Twitteru nebo každý veřejný like na Facebooku, který se bude vztahovat k #BeStrong emotikonům. V ČR půjde získaná částka na podporu projektu e-Bezpečí, který Vodafone dlouhodobě podporuje.

Reklama